Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední průzkum: Zeman vede, volil by ho každý čtvrtý

Česko

  7:59aktualizováno  10:39
PRAHA - V prvním kole prezidentské volby by nyní vyhrál Miloš Zeman s víc než čtvrtinou hlasů (25,1 procenta). Do dalšího kola by s ním postoupil Jan Fischer, kterého by volilo 20,1 procenta voličů. Vyplývá to z volebního modelu agentury ppm factum research, která výsledky zveřejnila na internetových stránkách.

Miloš Zeman mířící na Hrad foto: MAFRA - Petr Lemberk

Zemanovi průzkumy agentury přisuzují stabilní podporu, zjištěný pokles z prosincových 25,6 procenta je pod hranicí statistické výběrové chyby. Podpora Jana Fischera již delší dobu klesá, uvedla agentura.

Sám Fischer však výsledek průzkumu vidí pozitivně. "Publikované výsledky mě těší, stejně jako vysoká míra podpory lidí, kteří opravdu požadují změnu české politiky," napsal v reakci zaslané serveru Lidovky.cz. "Potvrdilo se, že jsem nejsilnější nezávislý a nestranický kandidát, a jsem přesvědčen, že ve druhém kole nad Milošem Zemanem zvítězím," dodal sebevědomě.

Zeman vede mezi prezidentskými kandidáty podle agentury ppm factum
Miloš Zeman25,1 %
Jan Fischer20,1 %
Vladimír Franz11,4 %
Karel Schwarzenberg11,0 %
Jiří Dienstbier10,6 %
Přemysl Sobotka7,1 %
Jana Bobošíková5,6 %
Táňa Fischerová4,6 %
Zuzana Roithová4,6 %

S odstupem se umístila skupina dalších tří kandidátů: Vladimír Franz (11,4 procenta), Karel Schwarzenberg (11,0 procenta) a Jiří Dienstbier (10,6 procenta).

Poslední průzkumy

Tento průzkum patří již mezi poslední. Od úterka začíná platit zákaz zveřejňování voličských preferencí, který skončí až v sobotu po uzavření volebních místností.

Porušení zákazu zveřejňování volebních průzkumů by bylo podle zákona přestupkem, za který by občanovi hrozila pokuta až 30 000 korun, firmám až půlmilionová sankce.

Zbylí kandidáti by podle agentury měli na konci prvního lednového týdne jen malou šanci na postup do druhého kola. Přemysl Sobotka by získal 7,1 procenta, Jana Bobošíková 5,6 procenta, Táňa Fischerová a Zuzana Roithová shodně 4,6 procenta.

Účast by se blížila sedmdesáti procentům

Z výzkumu vyplývá, že na konci prvního lednového týdne by se přímé volby zúčastnilo 69,3 procenta oprávněných voličů. Dotazování se uskutečnilo od 1. do 6. ledna na reprezentativním vzorku 959 občanů starších 18 let.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat