Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do domova seniorů ve Sloupnici přijeli vojáci. Mají pomáhat s chodem kvůli zasažení covidem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sloupnice (Svitavsko)  Do nákazou covid-19 zasaženého domova seniorů ve Sloupnici na Svitavsku v sobotu přijelo pomáhat deset vojáků z výsadkového pluku v Chrudimi. V domově budou dělat všechny potřebné práce, aby nahradili nemocný personál domova. V domově by měli pomáhat do 15. listopadu, možná déle. Řekl to ředitel domova Pavel Tupec. Zřizovatelem domova je obec Sloupnice.

V pátek podstoupilo plošné testování na covid-19 všech 77 klientů domova i všichni zaměstnanci. „Testy u klientů prokázaly 33 nových případů, celkem tak je covid pozitivních 45 seniorů,“ řekl Tupec. U pracovníků ještě nebyly v sobotu odpoledne všechny testy k dispozici. Ze 77 zaměstnanců bylo odpoledne 32 práceneschopných, z toho 22 kvůli covidu-19.

Když se situace s nákazou začala zhoršovat a případů covidu přibývalo, požádal domov v úterý prostřednictvím obce Pardubický kraj o zajištění pomoci armády. „Vojáci budou chodit do přímé péče pomáhat pečovatelkám, někdo bude možná v prádelně či v kuchyni podle toho, jak nám budou lidé vypadávat a kde bude potřeba,“ řekl Tupec. 

S vojáky v sobotu do domova přijela i vojenská lékařka, které je proškolila. Přes pomoc vojáků domov nadále shání zdravotnický i nezdravotnický personál.

Domov důchodců vytvořil se vznikem nákazy takzvané covidové zóny, aby oddělil zdravé klienty od nakažených. V sobotu museli pracovníci část klientů podle výsledků testů mezi zónami opět přestěhovat. V úterý v domově provedli hasiči plošnou dezinfekci prostor.

Armáda k pátku v Česku pomáhala ve 25 sociálních či nemocničních zařízeních, která se potýkají s nedostatkem personálu kvůli epidemii nového koronaviru. Celkem do nich poslala 229 vojáků. V sobotu armáda vyslala dalších 26 vojáků do tří sociálních zařízení. Kromě Sloupnice také do Seniorcentra Slavkov u Opavy a do Domova Paprsek Olšany na Šumpersku.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!
Ochutnali jsme nové dezerty Alpro Absolutely Coconut a nemůžeme se jich nabažit!

V redakci jsme měli možnost ochutnat novinku od Alpro – kokosový fermentovaný dezert. A tato pochoutka s krémovou texturou, kokosovou vůní a...