Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do hospod! zavelela Fortuna

Česko

Sázková kancelář následuje svého největšího rivala na trhu kurzových sázek. Stěhuje se do sportbarů

PRAHA Síť poboček sázkové kanceláře Fortuna se během pěti let razantně změní.

Tradiční prodejní místa v centrech měst mají zčásti nahradit pobočky v nákupních centrech a také prodejní místa ve sportovních barech a dalších podnicích, kam lidé chodí sledovat fotbalové zápasy či jiná sportovní utkání.

Fortuna má nyní v Česku okolo 600 prodejních míst. „Jen letos jsme uzavřeli téměř sto nových smluv o vzniku partnerských poboček. Také jsme představili vylepšenou platformu pro live sázení, kde si lidé v průběhu fotbalového zápasu mohou vsadit třeba na to, kdo další dostane žlutou kartu,“ říká generální ředitel skupiny Fortuna Entertainment Group Jiří Bunda.

Podobnou cestou jde již řadu let hlavní konkurent Fortuny Tipsport. Sázkaři nyní mají možnost sázet na více než tisíci sběrnách Tipsportu, přičemž sedm stovek z nich představují Tipsport bary, kde hosté mohou vedle popíjení a sledování sportovních přenosů také sázet.

Tradičním formám sázení navíc konkuruje zákaznicky pohodlnější sázení po internetu. K přesunu dochází i v rámci samotné Fortuny. Hrubé výhry, tedy rozdíl mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami, v prvním pololetí u českých poboček Fortuny vzrostl o šest procent. Jenže v případě online sázek se hrubé výhry meziročně zvýšily o 55 procent, u tradičních forem sázení naopak o šest procent klesly.

Fortuna se neomezuje jen na český trh. Prioritou je pro ni vstup na trh online sázení v Polsku. Zde zatím Fortuna vyčkává na rozhodnutí polské vlády, která by měla zrušit zákaz sázek po internetu.

„Zákaz online sázek nikam nevede. Trh obsadí firmy se sídlem v offshore centrech, které neplatí žádné daně,“ zdůraznil Bunda.

Pokračování na straně 16

„Do hospod a obchoďáků!“ zavelela Fortuna

Dokončení ze strany 13

Fortuna je nyní dvojkou na českém a slovenském trhu kursových sázek, v Polsku je s malým odstupem třetí. Možnost vstupu na maďarský trh je nyní ve stadiu testování. Fortuna zde zatím nabízí jen online sázky, od června získala prvních pět tisíc registrovaných klientů. Díky příznivější legislativě zde nabízí vedle sázek na výsledky sportovních utkání také elektronické karetní hry a kasino. „Nabízet tyto hry v České republice v současnosti není možné. Vláda tím přichází o velké peníze,“ upozornil Bunda a dodal, že podobně jako v případě online sázek i zde trh obsadily firmy typu Bwin a Bet365 se sídlem v daňových rájích.

O svém hospodaření v úterý informoval také holding Synot, který sdružuje 47 společností podnikajících v oboru loterií, sázek a výherních automatů. Tržby skupiny Synot loni překonaly deset miliard korun. Zisk po zdanění činil 732 milionů korun, v meziročním srovnání se snížil o 32 procent.

Autor: