Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pruner 11.9.2020 18:10

Jsem laik, třeba mě někdo poučí?:

1)Testy na Covid používané v ČR reagují údajně na protilátky proti viru, nikoli na vir jako takový. Logicky to tedy znamená, že lidé, kteří už mají protilátky po prodělaném onemocnění o kterém ani nemuseli vědět, jsou při testu také pozitivní a vyvozují se z toho falešné a zcela zbytečné závěry ? Jejich pozitivita je jen falešná a nejsou ani vironosiči ?

2) Není to tak, že všichni jsme nositeli řady škodlivých virů a bakterií, ale když nemáme obtíže, tak to vůbec neznamená, že bychom byli automaticky nemocní ? A obdobných sledování podle vzoru Covid by se mohla dělat celá řada ?

3) Není tedy mezi pozitivně testovanými lidmi spousta, možná většina, falešně pozitivních (viz předchozí body) a jen se maluje čert na zeď protože nemáme u nás ani v zahraničí lepší testování ? Není navíc nárůst případů vyvolaný jen zintenzivněním testování ?

L. Machala 11.9.2020 21:22

1) testy na covid-19 i mnoho jiných infekcí jsou obecně dvou typů - přímé, které prokazují přímo přítomnost infekčního agens ve vyšetřovaném vzorku z těla pacienta, např. kultivační průkaz, mikroskopický nález, průkaz antigenu a v případě SARS-CoV-2 se nyní užívá metoda PCR - polymerázová řetězová reakce, kterou se prokazuje přítomnost virové nukleové kyseliny - zde RNA. Pak existují testy nepřímé, které prokazují, že se organismus pacienta s dotyčným infekčním agens setkal (lze odlišit zda zcela nedávno či naopak hodně dávno) a dělá se to průkazem protilátek v krvi. V diagnostice akutního průběhu covid-19 nemá průkaz protilátek velký význam, poněvadž jejich tvorba nastupuje s několikadenním zpožděním od začátku onemocnění. Nález protilátek rozhodně neznamená, že dotyčný je infekční, zatímco nález PCR to ukazuje.

2) to je tak složité, že de naprosto není místo k vysvětlení, ale ano, můžeme být bezpříznakoví nosiči některých patogenů, ale takový člověk může být zdrojem infekce pro ostatní

L. Machala 11.9.2020 21:28

3) PCR je tak přesná metoda, že falešná pozitivita není, alespoň pakliže v laboratoři nejsou čuňata a nekontaminují si mezi sebou vzorky, možná. Mimochodem varianta PCR, která se momentálně v ČR k diagnostice covid-19 používá, byla na jaře t.r. vyvinuta nesmírně chytrými hochy především z Akademie věd v Praze a z LF Olomouc a tato metoda je na světové úrovni.

P. Pruner 11.9.2020 21:45

Pane Machalo působíte dojmem důvěryhodného člověka z oboru. Dal jsem si to i na FB kde to řadu lidí zajímá. Děkuji za informace.


Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...