15. ledna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do kauzy Homolka promluvila FBI. Češi ji poprosili o pomoc

Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý | foto: Reprofoto

PRAHA Do vyšetřování zmanipulovaných tendrů v Nemocnici Na Homolce se zapojila FBI. Detektivové z protikorupčního útvaru americký Federální úřad pro vyšetřování požádali o prolustrování majetku rodiny lékaře Vladimíra Dbalého, chirurga Michala Toběrného a manažera Tomáše Kadlece. A i když se tak nestává příliš často, američtí vyšetřovatelé odpověděli koncem loňského listopadu. Jejich zpráva se stala jedním z důvodů, proč Dbalý dosud zůstává ve vazbě.

Když loni v prosinci rozhodla soudkyně Lenka Mrázková o ponechání exředitele elitního špitálu za mřížemi, argumentovala i jeho rodinnými poměry. Otec lékaře viněného z mnohamilionové korupce totiž spoluvlastnil dvě společnosti v USA. „Stále přetrvává obava, že obviněný přesunul výnosy z trestné činnosti do zahraničí a že by tyto případně použil, pokud by se do zahraničí dostal,“ zdůvodnila soudkyně trvání útěkové vazby.

ČTĚTE TAKÉ:

Informaci o majetku Vladimíra Dbalého staršího poskytli české straně američtí vyšetřovatelé. „Ze zprávy FBI, kterou si policejní orgán vyžádal, vyplynulo, že otec obviněného Vladimíra Dbalého byl v roce 2009 veden jako vlastník společnosti Gold Leaf, LLC,“ napsal do analýzy k případu, s níž se seznámil server Lidovky.cz, dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Zmíněná společnost je pro policisty důležitá. Exředitel nemocnice si totiž podle nich přes ni za peníze z úplatků koupil dům. Kromě zprávy FBI mu přitížil i fakt, že kriminalisté našli listiny řady zahraničních společností z USA, Kypru, Singapuru či Britských Panenských ostrovů přímo u něj doma. „Tvrzení obviněného, že s nimi nemá nic společného, se ukázalo být nepravdivé,“ píše státní zástupce. Dbalý se bránil, že papíry k firmám se k němu dostaly kvůli vlastní nepořádnosti.

FBI

Federální úřad pro vyšetřování (anglicky Federal Bureau of Investigation, zkráceně FBI) je vyšetřovací orgán amerického ministerstva spravedlnosti, který působí jak jako federální vyšetřovací úřad trestné činnosti, tak i jako kontrarozvědná služba.

Vyšetřuje zločiny, které jsou buď páchány v několika státech federace najednou nebo které jsou zvlášť závažné.

Na stole u něj ležely například dokumenty vztahující se ke společnosti Avava, S.A. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Zpráva FBI uvádí, že majitelem firmy je obviněný majitel společnosti DISOL Tomáš Kadlec. Společnost je podle kriminalistů namočena do tendru na digitalizaci chorobopisů, díky němuž si skupina kolem Dbalého měla přijít na sumu převyšující 50 milionů korun.

Státní zástupce Matula odmítl ke spolupráci s FBI cokoliv říci. „Průběh vyšetřování ani jeho jednotlivé kroky nekomentujeme. Lze uvést, že za důkaz v trestním řízení může sloužit vše, co může přispět k objasnění věci,“ reagoval pouze obecně na dotaz serveru Lidovky.cz.

Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová nicméně zprávu americké federální policie zpochybňuje. „Je pravdou, že součástí spisu je jeden list papíru tvářící se jako zpráva FBI. Ovšem odkud se tam vzal a kdo si ho měl vyžádat, nevíme. To nám přijde velice zvláštní,“ míní.

Zpráva FBI ke kauze Nemocnice Na Homolce.

Zpráva FBI ke kauze Nemocnice Na Homolce.

Jejího klienta podle ní není důvod držet za mřížemi. „I kdyby informace pocházely od FBI, tak pouze potvrzují, že nemá a neměl žádné účasti v zahraničních společnostech ani žádné zahraniční účty, jak tvrdí žalobce. Přesto pořád zůstává v útěkové vazbě. To již nemá bohužel se spravedlivým procesem nic společného,“ zlobí se.

Vyšetřování obří korupční kauzy spěje k závěru, Dbalý společně s dalšími sedmi obviněnými by se tak již brzy měli před soudem zpovídat z údajně zmanipulovaných zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.