9. ledna 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do konce ledna budou zakázány výstavy ptactva

V České republice je skoro po desetiletí potvrzen případ ptačí chřipky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České republice je skoro po desetiletí potvrzen případ ptačí chřipky. | foto: Marie Stránská, MAFRA

PRAHA Na území ČR budou do konce ledna zakázány výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů. Opatření zavedené kvůli výskytu ptačí chřipky může být později prodlouženo. Dnes o tom rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. Oznámil to mluvčí veterinářů Petr Pejchal. V ČR je stále pět ohnisek chřipky, čtyři z nich jsou na jižní Moravě, jedno pak v Lázních Toušeň ve středních Čechách.

Už nyní organizátoři zrušili jednu výstavu v okolí středočeského ohniska. Naproti tomu jihočeští členové Českého svazu chovatelů doufají, že jim infekce vyhne a budou moci uspořádat burzu exotického ptactva, kterou mají naplánovanou na sobotu 4. února. Ta poslední 7. ledna se uskutečnila bez problémů, řekl člen organizace Zdeněk Krlín z Českých Budějovic.

„Modlíme se, aby se někde v okolí nevyskytlo ohnisko nákazy, zatím se nás to nedotýká,“ řekl Krlín. Podle něj jsou navíc papoušci většinou odděleni od divokého ptactva, chovají se v klecích nebo voliérách, do kontaktu s divokým ptactvem by tedy přijít neměli.

Ve středních Čechách bude v pondělí vybit chov s 1025 zvířaty, mezi nimiž jsou hlavně slepice a husy, dále několik pštrosů a pávů. S vybíjením by měli pomoci hasiči, utracená zvířata odveze kafilerní společnost. U čtyř lidí, kteří se starali o zvířata v chovu v Lázních Toušeň, budou lékaři preventivně sledovat jejich zdravotní stav. Vstup do ohniska nákazy je zakázán.

Ve všech místech, kde se nákaza vyskytla, pokračují zvláštní opatření, sledují se veškeré úhyny ptáků, dodržují se přísná hygienická pravidla. Do žádné z lokalit by neměli vstupovat nepovolaní lidé, každý, kdo neprojde následnou speciální očistou, se může stát šiřitelem nákazy.

Ptačí chřipka zasáhla hlavně jižní Moravu a Znojemsko
Labutě v Ivančicích na Brněnsku

Ptačí chřipka se v Česku vyskytla asi po deseti letech na začátku letošního roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice, další jihomoravské přibylo v sobotu, a to v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku.

Operace kvůli ptačí chřipce

Operace kvůli ptačí chřipce

Po potvrzení výskytu nebezpečného typu nákazy může být utracena veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohniska, jak tomu bylo na jižní Moravě. Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. O plošném vybíjení ve středních Čechách se zatím nerozhodlo.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz