9. října 2008 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do metra se vrátí koše

Pražské metro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Do pražského metra se po sedmi letech vrátí odpadkové koše. Zmizely odtamtud z bezpečnostních důvodů po teroristických útocích v roce 2001. Cestujícím však chybějí.

„Ano, uvažujeme o tom. První odpadkové koše by se v metru mohly objevit už za několik týdnů,“ potvrdil LN generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.
 
S návratem košů do stanic metra souhlasí i pražský magistrát. Přitom právě bezpečnostní komise města po útoku na newyorská „dvojčata“ Dopravní podnik vyzvala, aby koše odstranil. Teď už ale tak opatrný není. „Souhlasíme s tím, ale pod podmínkou, že se koše objeví jen ve vestibulech metra,“ řekl radní pro dopravu Radovan Šteiner.

To by byla největší změna oproti době před 11. zářím 2001, kdy byly odpadkové koše i u nástupišť. Kdo odpadkové koše pohlídá? Podle některých bezpečnostních expertů koše stále představují určité riziko, a to i v případě, že budou stát výhradně ve vestibulech. Není jasné, kdo by je hlídal. Předpokládá se, že by je měl mít na starosti dozorčí stanice. To ale podle bezpečnostních expertů nestačí. „Dozorčí stanice by koše neuhlídal, má na starosti spoustu dalších věcí. Jeden člověk je na to málo,“ sdělil MF Dnes bezpečnostní expert Andor Šándor.

Vedení Dopravního podniku ale s takovým názorem polemizuje. „Jestli někdo chce provést v metru teroristický útok, tak ho provede, i když tam koše nebudou,“ prohlásil bezpečnostní ředitel Dopravního podniku Antonín Fedorko. Ten chce do konce měsíce přesvědčit Martina Dvořáka i náměstka primátora Rudolfa Blažka, který zodpovídá za bezpečnost města, aby se koše do metra vrátily. „Právě jsem se vrátil z cesty do Lisabonu a Paříže. Obyčejné drátěné koše tam jsou i u nástupišť,“ prohlásil Fedorko.

Pražské metro bojuje s tím, že lidé nemají kam vyhodit odpadky. Vlakové soupravy je pak natlačí i do tunelů, které se obtížně čistí. „Od návratu košů zpátky do metra si slibujeme zvýšení hygienického standardu,“ podotkl Dvořák. Za úklid vestibulů metra zaplatí podnik ročně 750 tisíc korun.

Nové koše v metru Dopravní podnik uvažuje o 150 koších. Měly by se objevit ve všech stanicích metra. V úvahu připadají dvě varianty. Pravděpodobnější je levnější varianta - drátěné koše za 516 tisíc korun. Řádově miliony by stály bezpečnostní ocelové koše s tlumicím účinkem výbuchu.