Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do Národního divadla se vrací Evžen Oněgin

Česko

PRAHA Po patnácti letech se na scénu Národního divadla vrací opera Evžen Oněgin. Klasické dílo Petra Iljiče Čajkovského připravil mezinárodní tým v čele s režisérem Andreiem Serbanem a slibuje pojetí odlišné od tradičního zpracování. Premiéra titulu, od jehož světové premiéry tento měsíc uplyne 130 let, se uskuteční 20. března.

Serban pochází z Rumunska, ale již téměř 40 let žije a pracuje zejména v USA. Je žákem Petera Brooka a vedle opery se věnoval také režii činoherní v USA i Evropě. Oněgina inscenoval několikrát, v aktuálním provedení se však prý snažil více proniknout do nitra postav a vysvětlit, proč jednají tak, jak jednají. Inscenace akcentuje rozporuplnost charakterů, nejednoznačnost i rozpaky.

Provokativní pojetí Americký dirigent John Fiore není v Národním divadle nováčkem, před čtyřmi lety zde nastudoval Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův a později Pucciniho operu La fanciulla del West. Dvojici inscenátorů doplňují rumunská scénografka Adriana Grandová a český choreograf Petr Tyc. Rámcem inscenace není Rusko 19. století, prostředí se přibližuje současné době. V titulní roli budou vystupovat Vladimír Chmelo a Roman Janál. „Oněgina zpívám počtvrté či popáté a toto je nejprovokativnější pojetí. Záleží na každém z nás, jak se s pojetím pana režiséra vyrovnáme,“ uvedl Chmelo.

Autor: