130 let

Do obchodů míří vánoční piva

Česko

Mnoho větších i menších českých pivovarů si pro své zákazníky připravilo speciální vánoční piva. Jde hlavně o vícestupňové ležáky, někdy s různými příchutěmi. PRAHA Konzumenti českého národního nápoje se mohou těšit v předvánoční době i na speciální produkci svých pivovarů. Většinou středně velké místní a regionální pivovary si pro ně připravily speciální sváteční piva, takzvané vánoční ležáky.

Tato piva jsou obvykle vařená s vyšší stupňovitostí, než je běžná produkce českých pivovarů. Je tak možné setkat se se čtrnáctkami i sedmnáctkami. Část sládků do vánočního piva míchá i různé příchutě. Většina z vánočních piv je také vařena výhradně z českých surovin, zatímco na běžnou produkci mnoho pivovarů používá chmel z dovozu.

„Na Vánoce a Velikonoce se vždy vařila speciální piva, je to tradice trvající už několik set let. Většinou jsou to vícestupňové polotmavé ležáky. Pivovary se snaží oslovit co nejširší skupinu konzumentů, navíc jim rostou během svátků vždy prodeje. Lidé si kupují pivo ke štědrovečerní večeři,“ řekl šéf Svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. „Punčové“ pivo si pro své zákazníky připravil pivovar Litovel. Polotmavé sedmnáctistupňové pivo s vůní punče bude k dostání pouze v restauracích. Sváteční třináctistupňový ležák se bude prodávat v běžné distribuci.

Z velkých pivovarských koncernů chystá svůj sváteční Vánoční Březňák velkobřezenský pivovar, spadající do skupiny Heineken. Čtrnáctistupňové pivo budou restaurace točit do speciálních sklenic od sedmého prosince. Pivovar vánočního ležáku vyrobí pouze tisíc hektolitrů. Své vánoční pivo naopak utají před veřejností největší český pivovar, Plzeňský Prazdroj. „Pro zaměstnance jsme uvařili speciální várku Prazdroje jako vánoční pivo,“ uvedl mluvčí podniku Jiří Mareček.

Vánoční piva jsou ale především cestou, kterou se mohou zviditelnit menší pivovary. Pivovar Broumov, který vyrábí pivo Opat, pak udělá stejně jako loni sváteční sedmnáctku. „Je to polotmavé pivo s granátovou barvou,“ říká majitel a sládek pivovaru Jaroslav Nosek. Koupit se dá především v pivních „speciálkách“, jako je například Pivní galerie v Praze či Pivovarský klub.

Vánoční novinku umístí na trh i malý Žatecký pivovar. „Letos je to nefiltrované kvasnicové pivo v lahvích podle receptury z Cornwallu. Je to specialita pro vánoční trh. Vyrobíme asi padesát hektolitrů, je to tak akorát na měsíc,“ řekl Radek Vincík, obchodní ředitel pivovaru. Své vánoční pivo vaří i českokrumlovský Eggenberg či Havlíčkobrodský Rebel. Naopak v některých pivovarech se tradice vytrácí – například pivovar Janáček z Uherského Brodu loni svůj vánoční speciál vařil, letos ho ale nechystá. Místo toho skupina K Brewery, pod kterou Janáček patří, nabídne speciální vánoční balíček se sedmi nejlepšími pivy svých pivovarů.

***

Vánoční pivo Štěně pod stromek Vánoční ležáky mají mezi českými pivovary mnohaletou tradici. Jsou to vícestupňová piva, kterých pivovary vaří jen omezené množství. S vánočními pivy souvisí i populární výraz „štěně“ pro malý pivní sud. Za první republiky šlo o třináctilitrový dřevěný soudek nahoře opatřený držátkem. Hostinští tehdy „štěňata“ kupovali štamgastům, kteří u nich hrávali karty. Samotné pivovary pak soudky obdarovávaly velké a věrné zákazníky.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás