Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do osmy nejdu, má jasno skifař Synek

Česko

PRAHA I stříbrný olympijský medailista se může vyklopit z lodi. Při včerejším tréninku skifař Ondřej Synek při jízdě sekl veslem do plovoucí klády a koupel v chladných vodách Vltavy byla na světě.

Stalo se to před loděnicí Dukly, k velkému veselí ostatních veslařů. „Aspoň jsem přispěl k jejich dobré náladě. Jen kdyby voda nebyla tak studená,“ otřese se dvoumetrový chlapík, který se prý naposledy „cvakl“ před dobrými dvěma roky.

Nedobrovolná koupel jej potkala pár dní poté, co kvůli metrovému rákosu zachycenému na kormidle skončil v semifinálové jízdě regaty Světového poháru ve španělském Banyoles až šestý. Nebylo té smůly už příliš?

„To v Banyoles byla spíš náhoda. Myslel jsem, že dráha musí být čistá. Já o rákosu dlouho nevěděl, jen jsem se divil, že pořád zpomaluju, až mě úplně všichni předjeli. Rákos jsem spatřil až za cílem, když vyplaval na hladinu. Měl jsem po závodě, mrzelo mě, že jsem tam vlastně jel skoro zbytečně,“ líčí.

Náladu šestadvacetiletému veslaři nespravila ani skutečnost, že vyhrál B-finále v čase lepším než vítěz „áčka“ Angličan Campbell.

Rákos může za všechno „Takhle se to nedá brát. Oni jeli dvě hodiny po nás a vítr jim foukal jinak. Nebýt rákosu, tak věřím, že bych bojoval o medaili,“ pokyvuje hlavou.

Světový pohár v Banyoles měl také potvrdit, zda se v přípravě vydal správnou cestou. S trenérem Milanem Dolečkem totiž krapet ubrali z obvyklé veslařské dřiny.

„Snad se ani nedá říct, že jsme ubrali, spíš jsme trochu zkrátili intenzivní úseky, abych měl víc pohody a nakonec mohl na mistrovství světa zaútočit na zlato. Větší pohodu cítím, ale jinak vlastně nic nevím. Kvůli rákosu,“ směje se.

Po loňské sezoně se vyrojily spekulace, že by nejlepší veslaři včetně Synka měli usednout do osmy, jež by na srpnovém mistrovství světa v Poznani bojovala o medaili. Činovníci svazu versus trenéři Při pondělním jednání předsednictva se však šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška proti této iniciativě ohradil - proč bourat hned několik ambiciózních posádek?

„Je to takový nenápadný dlouhodobý tlak svazových činovníků, ale dlouho se o to téměř nestarali,“ přibližuje šéftrenér veslařské Dukly Filip Koudela. „Až v pondělí jako by se rozhořel oheň, ale nejen podle mě už je na skládání osmy pozdě.“

Osma Dukly, která nyní pojede Primátorky, má závodit za tři týdny na druhé regatě SP v Mnichově.

„Jestli pojede, tak beze mě. Po Španělsku si chci spravit chuť a to můžu jedině na skifu. Při Primátorkách, v Mnichově i na šampionátu,“ má jasno Synek, úřadující vicemistr světa.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...