Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do parlamentu nechce žádný Masaryk, ale dva Gottwaldové

Česko

  10:07
PRAHA - Soupis letošní pětitisícovky kandidátů na poslance tradičně není jen seznamem jmen, názvů stran či pořadových čísel. Při hlubším zkoumání nabídne neobvyklá příjmení, možné příbuzenské svazky nebo také údaj, že všechna poslanecká křesla by mohli obsadit nositelé nejběžnějších českých příjmení.

Volby do EP foto: ČTK

Nejčetnější Novákovi jsou ale v tomto směru převálcováni Svobodovými, jichž je na kandidátkách celkem 31. Vedou i žebříček četnosti shody jména i příjmení, sedm z nich má navíc křestní jméno Pavel. Nováků a Novákových je mezi kandidáty 26, navíc i Libor Nowak z ODS.

Těsně za nimi jsou Procházkovi, jichž je 25, dále Němcovi (24 a Zbyšek Niemiec z Konzervativní strany), a 23 Novotných. Za nimi následují Dvořákovi, Černí a Machovi, z nichž tři jsou Martinové.

Z lídrů stran, kteří mají podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny, jmenovce na kandidátce nemají pouze Jiří Paroubek a Karel Schwarzenberg.

Nečasové, Johnové i Bursíci

Lídr ODS Petr Nečas by mohl být ve sněmovně s Bedřichem Nečasem (za TOP 09), šéf Věcí veřejných Radek John s Františkem Johnem z KDU-ČSL. Svobodů je na kandidátkách 23, Lišků a Zemanů je šest, Filipové jsou tři. Bez zajímavosti není ani to, že pražský lídr SZ Martin Bursík má svého skorojmenovce Martina Buršíka na kandidátce Pravého bloku.

Úplného jmenovce má v Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) hokejista Jiří Šlégr (ČSSD), ve sněmovně by mohli usednout i Pavel a Pavol Lukšovi, první za ČSSD, druhý za TOP 09.

Čtyři Kadlčíkovi v jedné straně

Neobvyklá příjmení

Do kategorie neobvyklých příjmení lze zařadit Dagmar Butnikošarovskou, Karla Cedivodu, Bedřicha Hadžina, Karla Jarčovjáka, Josefa Jouju, Michala Mňahončáka nebo Simonu Močubovou.

Patří sem i Michal Nepeřený, Bronislava Otrusinová, Antonín Petratur, Martin Petrement, Alžběta Picmausová, Milan Pišinger, František Podškubka, Svatopluk Ščudlík, Jan Tancibudek či Kamil Viertigroch.

Možnost příbuzenských svazků naznačuje shoda příjmení na kandidátních listinách hlavně menších stran. Týká se to například strany STOP, za kterou kandidují hned čtyři Kadlčíkovi, Konservativní strany se třemi Mikuleckými nebo strany Občané.cz, která do volebního klání postavila trojice Halmanových a Bravencových.

Exotická jména

Řada příjmení dává seznamu kandidátů multietnický rozměr nejen díky těm německým nebo slovenským. Na severu mají zřejmě své kořeny Andrzej Waclawik, Martin Weczerek nebo Urszula Szymeczková, na západě Tom Jack Illés, Tom Phillip nebo Wesselin Toppisch, na jihu možná Viktor Paggio a Patrik Cassinelli, na jihovýchodě Anastásios Jiaxis, Aristidis Skoudrojanis či Ljulin Christov.

V Turkmenistánu se narodila Gozel Challyjeva, africký původ nezapře karvinský lékař Bendito Garcia N'Dua. Určitým protipólem Ivě El Sabanové, Kateřiny Deetlefsové nebo Štěpána De Valeria je pak Joseph Rostinský.

Žádný Masaryk, zato dva Gottwaldové

Žádný Masaryk do sněmovny nekandiduje, zato dva Gottwaldové. Ani Plha se ve sněmovně přihlásit nebude moci, nejblíže mu jsou Bohumil a Martin Plhalovi.

Staronovým je kandidát s citoslovečným příjmením Josef Och, jemuž konkuruje lídr abecedního seznamu Jaroslav Abt. Na konci soupisky 5053 jmen pak figuruje David Žuža.

Prapodivné tituly

Co do počtu uváděných titulů letos vede Michal Kraus z ČSSD, za jehož jménem je pětice zkratek: "Mgr. Ing. PhD., MSc., MBA." Komunistickým titulem RSDr., tedy doktora politických věd, se nechlubí jen 17 kandidátů KSČM, ale také místostarostka Zákup Sylva Moravcová z ČSSD.

V nabídce nechybí ani tituly méně obvyklé. Například doktor práv Jiří Metzner si za své jméno přidal ještě anglickou zkratku LLM, značící absolventa právnické fakulty. V této kategorii ovšem zůstal nepřekonán "Prof. Ing. Zdeněk Vostracký, DrSc., DEng., FEng", který před jedenácti lety kandidoval za ODS.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?
Podnikání na rodičovské: Co všechno musíte splňovat?

Stále více maminek touží po možnosti pracovat i s malými dětmi. Jak je to s mateřskou, rodičovskou a na co mají maminky podnikatelky nárok? Na to...