Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do pátku lze prodávat speciální dezinfekci na ruce Anti-Covid, další výroba bude pokračovat pod jinými značkami

Česko

  14:32aktualizováno  14:36
Praha - Do pátku lze prodávat speciální dezinfekci na ruce s označením Anti-Covid. Produkt se v Česku vyráběl šest týdnů od poloviny března do konce dubna kvůli nedostatku dezinfekčních prostředků v souvislosti s pandemii koronaviru. Společnosti, pokračují nebo plánují pokračovat ve výrobě dezinfekce pod vlastními obchodními značkami. Ujišťují, že jí je dostatek.

Dezinfekční gel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Výrobu Anti-Covidu umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví. Uskutečňovala se podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO). Termín ukončení prodeje byl původně stanoven na polovinu května, následně byl posunut na polovinu srpna. Nový srpnový termín byl následně posunut na září, tj. na maximální délku 180 dní, kterou umožňuje evropská legislativa.

Dezinfekce a roušky ničí Čechům pokožku. Krémy používejte, i když problémy nemáte, radí dermatologové

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová už dříve řekla, že mimořádné povolení ministerstva zdravotnictví k výrobě prostředku Anti-Covid obdrželo celkem 33 subjektů - vyrábělo je 31 z nich, jeden poskytl plnící kapacity, jeden se nakonec do výroby nezapojil. Celkem bylo do konce dubna vyrobeno 9,19 milionu litrů. MPO tento týden sdělilo, že bylo vyskladněno 8,62 milionu litrů.

„Zakoupený Anti-Covid má dlouhodobou účinnost a může být nadále používán. O množství neprodaného Anti-Covidu nemáme informace a věřím, že jeho zásoby zůstaly minimální s ohledem na požadavek ukončení jeho výroby ke konci dubna. Nakládání se zbylými zásobami a jejich případná likvidace je v kompetenci každého ze schválených výrobců,“ řekl ředitel Svazu chemického průmyslu Ivan Souček.

Uvedl, že v Česku je nyní registrováno několik desítek tuzemských výrobců, kteří mají oprávnění vyrábět dezinfekční přípravky. „S dodávkou dezinfekce na trh by neměl být problém,“ dodal. Například společnost Aveflor z Budčevsi na Jičínsku uvedla, že chce v produkci dezinfekce na ruce Anti-Covid pokračovat pod jiným označením výrobku. „Předpokládáme, že bychom v tom pod vlastní značkou Trioderm Care pokračovali. Cena by měla zůstat stejná,“ uvedl ředitel společnosti a vedoucí ekonomického úseku Jan Zubatý.

Ředitel jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz Josef Nejedlý sdělil, že firma je technologicky připravena vyrábět dezinfekci dál, musela by ale sehnat nová povolení. Nově by ji prodávala pod názvem Proti-covid. Na jaře si hradeckou dezinfekci kupovali hasiči, policisté, obce i lékaři. Několik tisíc kanystrů odebralo ministerstvo vnitra.

Letní festivaly se koronaviru nezaleknou. Dezinfekce na místě je nutnost, připouštějí pořadatelé

Dezinfekci Anti-Covid míchali také chemici ze Střední průmyslové škole chemické Brno, následně začali kupovat dezinfekci se stejnou recepturou, ale jiným názvem, kterou stáčeli do menších objemů. „Vyrobili jsme asi 12 000 litrů, stočili dalších 28 000,“ uvedl za školu Radek Matuška.“V současné době zásobujeme hlavně školy, úřady městských částí, stále ještě zčásti nemocnice a podobné instituce. Velký nárůst potřeby od úřadů vnímáme v současné době v souvislosti s konáním krajských a senátních voleb,“ dodal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat