Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Do Pekingu pouze jedna loď

Česko

Na olympiádě bude kvůli přísné redukci v peřejích chybět spousta světových es

PRAHA I světová esa ve vodním slalomu cítí již rok před olympiádou napětí. Podle nových pravidel totiž v každé ze čtyř kategorií může stát do peřejí vyslat pouze jednu loď.

„Považuji zmíněné rozhodnutí za krok zpátky,“ mračí se šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera. „Na olympiádu se tak nedostane spousta skvělých závodníků. Nominační závody budou pro nás velmi bolestivé. Ve všech kategoriích!“

Nejkrutější bitva se zřejmě rozhoří v kategorii C2 mezi Jaroslavem Volfem a Ondřejem Štěpánkem na jedné straně a Markem Jirasem a Tomášem Máderem na straně druhé. Obě lodi již mají doma bronzové medaile z olympijských her, obě si dojely pro titul mistrů světa a obě mohou v Pekingu reálně přemýšlet o medaili.

„Jeden světový debl ale budeme muset nechat doma a z toho je mi smutno, “ povzdechne si Pultera.

„Připadá mi, že tímhle jde náš sport do kopru,“ uleví si Jiras. „Věřím ale, že naše vztahy s „Volfíky“ ani boj o olympiádu nenaruší. Slalom u nás žije především z úspěchů na OH a teď někdo vymyslí takhle blbý pravidlo. Proč je na olympiádě třeba fotbal, když se při něm prezentují jen druhořadí hráči? Proč zabírají stovky míst ostatním sportům? Tomu nerozumím.“

Štěpánek: Nesmysl!

„Na olympiádě v Barceloně ještě mohly reprezentovat v kategorii stát tři lodě a teď tohle,“ kroutí hlavou Štěpánek. „Naprosto nesmyslné. Je to podobné, jako kdyby Rakousko mohlo ve sjezdu postavit na olympiádě jediného lyžaře...“

Šéf českého svazu kanoistiky a člen slalomové komise mezinárodní federace (ICF) Jaroslav Pollert připomíná, že pod oklešťující pravidlo se paradoxně podepsala ICF. „Ve vedení jsou pouze lidé z rychlostní kanoistiky a ti vymysleli pro obě odvětví jednotný systém. Což nechápu. Olympijský závod tak bude pouze o univerzálnosti. Mezinárodní olympijský výbor si bude muset ujasnit, jestli vůbec chce na olympiádě kvalitu...“

Ani Hilgertová nemá jistotu

Osudový dopad může mít novinka i na Štěpánku Hilgertovou. Dvojnásobná olympijská šampionka se v příštím roce docela klidně vůbec do Pekingu nemusí podívat...

„Na jedno místo pro olympiádu jsme u nás doma minimálně čtyři adeptky,“ povídá realisticky devětatřicetiletá kajakářka, která nejspíš hodlá na své páté olympiádě ukončit kariéru. „Chápu, že olympiáda není nafukovací, ale tohle rozhodnutí jde na úkor kvality.“

Hilgertová ale zároveň tvrdí, že případný nezdar při nominačních závodech by nepovažovala za tragédii. „Několik poměrně úspěšných olympiád už za sebou mám, takže bych eventuální situaci jako katastrofu nebrala. Spíš by mě asi mrzelo, že jsem nezúročila zimní přípravu. Bylo by sice hezké zakončit kariéru na olympiádě a navíc medailí,“ zamyslí se. „Hezké, nikoliv ale nutné. Nepochybuju o tom, že bych vše vzala s nadhledem.“

Podobně hovoří kanoista Stanislav Ježek, bronzový z loňského MS. „Kdo získá na olympiádě medaili, je mistr vesmíru. Já se ale nestresuju. Když se do Číny nedostanu, chleba stejně levnější nebude.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!