27. prosince 2018 7:31, aktualizováno  16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Každý má strach‘. Horníci se týden po výbuchu metanu vracejí do dolu na Karvinsku

Důl ČSM ve Stonavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl ČSM ve Stonavě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava Horníci Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se ve čtvrtek poprvé od tragického výbuchu metanu z minulého týdne vrátili do práce. O svých pocitech příliš mluvit nechtěli, někteří ale přiznali, že do práce přichází s větším strachem než jindy. Před dolem stále hoří desítky svíček, kterými lidé uctili památku obětí důlního neštěstí. Horníci k nim ve čtvrtek ráno přidali další.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský ve čtvrtek odpoledne řekl, že provoz byl obnoven tak, jak společnost avizovala. Žádné neočekávané změny nenastaly. Neštěstí před týdnem nepřežilo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset bylo zraněno, dva stále zůstávají v péči popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě.

„Do práce se jde špatně, je to tragédie. Člověk sem víceméně s tím rizikem chodí,“ řekl jeden z příchozích horníků. Přiznal, že už i uvažoval o změně zaměstnání. Vše podle něj ukáže budoucnost.

„Je to takový nepříjemný pocit, každý má strach. Uvidíme, co bude dneska,“ uvedl další z pracovníků ranní směny. Všichni o čtvrtečním výbuchu hovoří jako o obrovské tragédii. „Je to těžká práce. Nemám slov, je to těžké. Havíři sfárají a nevědí, jestli vyfárají,“ připomněl další z horníků každodenní riziko, s nímž vstupují do podzemí.

„Moc nám chybíš, tatínku,“ stojí na jednom ze vzkazů pro zesnulé horníky.
Také horníci připojili své svíčky na památku zesnulých kolegů.

Obnovení těžby potvrdil i mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „Těžba byla obnovena, v té první vlně nastoupilo do práce tady na Dole ČSM Sever 370 zaměstnanců. V průběhu dne se tady vystřídá dalších asi 600 lidí, protože u nás je šestisměnný provoz. Provoz na Dole ČSM byl dnešním dnem normálně obnoven,“ řekl ve čtvrtek ráno Čelechovský.

Odpoledne zopakoval, že v podzemí se stále pracuje na dotěsňování hrází. „To znamená, že záchranáři v podzemí skutečně ještě dělají poslední práce proto, aby ty hráze byly pevné. V následujících dnech a týdnech se zde budou prostřednictvím sond odebírat vzorky, které budou následně vyhodnocovány. Teprve pak bude možno hráze otevřít, a to na základě povolení obvodního báňského úřadu a dělat další práce na rekognoskaci terénu a pak teprve bude možno na povrch přenést ostatky těch zbývajících devíti horníků,“ uvedl Čelechovský. Podle něj je vše určitě otázkou několika týdnů.

„To znamená, že záchranáři v podzemí skutečně ještě dělají poslední práce proto, aby ty hráze byly pevné. V následujících dnech a týdnech se zde budou prostřednictvím sond odebírat vzorky, které budou následně vyhodnocovány. Teprve pak bude možno hráze otevřít, a to na základě povolení obvodního báňského úřadu a dělat další práce na rekognoskaci terénu a pak teprve bude možno na povrch přenést ostatky těch zbývajících devíti horníků,“ řekl Čelechovský. Podle něj je vše určitě otázkou několika týdnů.

„Deklarovali jsme, že do konce roku chceme hlavně pomoci s nějakou sociální výpomocí zaměstnancům. Bohužel jsou zavřeny banky, to znamená, že dnes nebo zítra vyplatíme dvěma zaměstnancům OKD sociální výpomoc, tedy pokud o ni budou mít zájem. Předpokládáme, že na počátku nového roku nebo v nejkratších možných termínech začneme s vyplácením odškodného pro zbývající hornické rodiny. Tady už se jedná řádově o několikasettisícové odškodné,“ doplnil mluvčí.

Stav dvou zraněných se nezměnil

Stav dvou horníků převezených do Fakultní nemocnice v Ostravě po čtvrteční explozi metanu v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku zůstává neměnný. O oba může stále pečují na Klinice popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie.

Vážněji zraněný muž, který je stále v kritickém stavu, má hluboké popáleniny na polovině těla a je v umělém spánku. Podle mluvčí nelze předpokládat, že by se jeho zdravotní stav nějak razantně změnil ze dne na den. „Jeho léčba bude dlouhodobá,“ řekla mluvčí.

Také podle primáře oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislava Petráše se celkový stav popáleného muže příliš nemění. „Samozřejmě probíhají neustále nějaké menší kroky, jež jsou podmíněné každodenními drobnými změnami zdravotního stavu, které nás naplňují velmi opatrným optimismem. Pacient je neustále monitorován a probíhá intenzivní terapie. Na prohlášeni o tom, zda se něco lepší, je ale v tuto chvíli příliš brzo,“ uvedl Petráš.

Druhý ze zraněných je ve stabilizovaném stavu na standardním pokoji. „Komunikuje s lékaři, kteří ale neřeší pouze popáleniny, které má na zhruba deseti procentech těla, ale i jiná zranění, které muž při neštěstí utrpěl,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že o oba zraněné muže se aktivně zajímají jejich rodiny.

Tři a půl milionu pro rodiny horníků

Rodinám horníků už lidé poslali více než 3,5 milionu korun. Ještě ve středu bylo na účtech asi 740 000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, peníze přerozdělí mezi sirotky. Druhé konto zřídila Nadace OKD, peníze ze sbírky pomohou všem rodinám pozůstalých bez ohledu na to, zda v nich jsou děti.

Sbírka spolu Svatá Barbora

Peníze pro sirotky mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. Finance budou směřovat pouze sirotkům. Jejich přesný počet se spolek stále snaží zjistit.

Částky na účtech obou sbírek výrazně vzrostly, když se na konta po svátcích začaly připisovat i platby z jiných bank.

Spolek Svatá Barbora na svém účtu ve čtvrtek dopoledne evidoval přes 2,6 milionu korun. Podle předsedkyně výboru spolku Moniky Němcové se navíc stav neustále mění. Lidé pořád posílají další peníze. „Pro nás je to obrovské překvapení. Jsme nesmírně šťastní a asi to svědčí o té naší společnosti, že není lhostejná,“ podotkla Němcová.

Sbírka Nadace OKD

Celkový výtěžek bude podle ředitelky nadace Karolíny Preisingerové stejným dílem rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever, a to bez ohledu na to, zda jsou v nich děti. Číslo účtu je 342342342/0800. I na tento účet lze stále posílat peníze.

„Opravdu momentálně přesný počet dětí nevíme. Bude to muset vykomunikovat dodavatelská firma Alpex, s níž jsme v kontaktu. Víme, že těch dětí je mezi deseti až 15,“ uvedla Němcová. Předpokládá, že sbírka by mohla fungovat zhruba do poloviny ledna, kdy už by mohl být znám i přesný počet dětí, mezi něž se peníze rozdělí. „Suma, která přijde, bude přesně rozdělena mezi sirotky. Těch dárců je zatím zhruba 2000. Nejvyšší položky jsou 50 000 korun,“ doplnila Němcová. Nejčastěji lidé posílají tisícikorunu.

Druhý účet, na který zatím dorazilo přes 905 000 korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. 

Oblast sloje je uzavřená výbuchuvzdornými hrázemi

Těžební společnost OKD na Štědrý den oznámila, že těžba uhlí v severní lokalitě Dolu ČSM bude obnovena po svátcích. Horníci fárají do zbývajících částí Dolu ČSM Sever, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím. V dole ve dvou směnách pracuje zhruba 800 horníků. Všichni po čtvrtečním neštěstí museli zůstat doma a pobírali 100 procent

Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu ve čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři těla vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděli předběžný průzkum. Zbývajících devět těl v dole zůstane ještě nějakou dobu.

ČTK