Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do Prahy míří velšský „národní hrdina“

Česko

Impozantní Wotan z Wagnerova Prstenu, ale i strhující interpret lidovek jako Loch Lomond nebo Scarborough Fair – to je hrdý Walesan Bryn Terfel. Setkat se s jeho jedinečným basbarytonem bude moci publikum Obecního domu 13. ledna.

PRAHA Jeden z nejuznávanějších pěvců současnosti Bryn Terfel se chystá do Prahy. Ve Smetanově síni Obecního domu jej uslyšíme v recitálu, kam zařadil nejen slavné operní árie ze svých parádních rolí (Falstaff, Wolfram, Figaro), ale také Gershwinovy songy z opery Porgy a Bess nebo aranže britských lidových písní.

Bryn Terfel se narodil 9. listopadu 1965 v severním Walesu. Vystudoval Guildhall School v Londýně a roku 1989 vyhrál v písňové kategorii pěveckou soutěž Singer of the World Competition v Cardiffu. O rok později tam debutoval ve Welsh National Opera v Mozartově komedii Cosi fan tutte. Roku 1992 se objevil jako Jochanaan ve Straussově Salome na Salcburském festivalu, což znamenalo definitivní průlom v jeho kariéře. Ta jej doposud zavedla na jeviště Metropolitní opery v New Yorku, do Chicaga, Sydney, Vídně nebo londýnské Covent Garden. V posledně jmenované instituci si zadělal na problémy, když odřekl měsíc před premiérou účast na nové inscenaci Wagnerova Prstenu Nibelungova – dal tehdy přednost rodině. Ostatně i festival, který se už devět let koná na severu Walesu nepříliš daleko od místa, kde žije, založil pěvec i z toho důvodu, aby byl v létě nablízku dětem.

Na posledním albu Terfel opět vykročil mimo operní obor a nahrál písně britských ostrovů: mimo jiné známou a i v česku zlidovělou Scarborough Fair v úchvatném duetu s Kate Royalovou, dále skotskou Loch Lomond nebo irskou Danny Boy s pop-hvězdou Ronanem Keatingem. „Inspirací byly keltské ostrovy, které jsou Pandořinou skříňkou zvuků,“ říká pěvec. „vybrali jsme ty nejkrásnější melodie.“

Při pražském vystoupení Terfela doprovodí rozhlasoví symfonikové pod taktovkou Itala Paola Olmiho, jako host vystoupí sopranistka Simona Houda Šaturová.

Autor: