Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Prahy přijede Sing-ťien

Česko

Vyprávění příběhů se bude věnovat 19. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který se uskuteční od 7. do 11. června. PRAHA Mezi dvacítkou hostů bude například syrský básník Adonis, čínský nositel Nobelovy ceny Kao Sing-ťien nebo slavný americký autor komiksu Robert Crumb. Festival se bude konat v budově Nové scény Národního divadla.

Pořadatelé festivalu se na čtvrteční tiskové konferenci však více než jeho hostům a tématům věnovali financím – letos nedostali příspěvek od ministerstva kultury. „Praha na rozdíl od ministerstva kultury kulturu podporuje,“ řekl prezident festivalu Michael March.

Praha festival podporuje od jeho počátku, primátor Pavel Bém řekl, že přibližně čtyřmi miliony korun. V roce 2004 ale festival například uváděl, že dostal od města 800 000 korun, tehdy jej poprvé také podpořilo ministerstvo a dalo mu 1,2 milionu. O rok později magistrát přispěl 900 000 korunami, ministerstvo věnovalo 750 000 korun, vloni pak 1,2 milionu korun.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar řekl, že grantová řízení včetně těch, která přidělují peníze festivalům, ještě nejsou pro letošní rok uzavřená. V minulých dnech ministerstvo navýšilo sumu pro granty v literární oblasti – ta však půjde na podporu vydávání literárních časopisů.

Podle Michaela Marche přijedou letos zástupci dvou velkých kulturních civilizací, arabské a čínské, i představitel amerického undergroundu. Arabský svět zastoupí francouzský básník syrského původu píšící pod pseudonymem Adonis, o němž se několikrát spekulovalo jako o možném kandidátovi na Nobelovu cenu, a palestinský básník Mourid Barghouti. Příběhy bude vyprávět i komiks. Robert Crumb je v komunitě příznivců komiksu – zejména jeho typu, jemuž se říká undergroundový komiks – fenoménem. Undergroundový komiks vznikl přibližně v polovině 60. let jako reakce na tehdejší politickou a sociální situaci v USA.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...