Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Prahy přijeli zástupci Pegidy, zapojili se do demonstrace proti islámu

Odpůrci islámu se sešli v Praze na náměstí Míru, aby podpořili hnutí Úsvit a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci islámu se sešli v Praze na náměstí Míru, aby podpořili hnutí Úsvit a... | foto: Jakub Kopřiva, Lidovky.cz

Přibližně tři stovky demonstrantů se sešly na pražském náměstí Míru, aby zde podpořili hnutí Úsvit a Blok proti islámu. Akce se konala v rámci Svatováclavských demonstrací, které kromě Prahy probíhaly také v Ostravě, Plzni a Mostě. Na demonstraci vystoupili Marek Černoch, Alena Vitásková, Tomáš Ortel i zástupci německé a anglické Pegidy.

Místa demonstrací byla vzájemně propojena telemostem. První se o slova přihlásila Ostrava, kde se sešlo asi 100 příznivců Úsvitu a Bloku proti islámu. Mezi vystupujícími byl i předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. Ten mimo jiné řekl, že vláda Bohuslava Sobotky kolaboruje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Ostravě také vystoupila kandidátka do senátu Alena Vitásková. „Nejsme schopni se postarat o naše seniory či handicapované. Neumíme integrovat Romy,“ řekla Vitásková, která své vystoupení uvedla slovy, že je proti islamizaci Evropy. Na každém vystoupení nechyběla ani kulturní vložka. O tu Ostravskou se postaral zpěvák Bohouš Josef a Dominika Myslivcová. Ta mimo jiné uvedla, že chce růžovou budoucnost, což symbolizovala růžovou růží. Poté následovala projekce jejího klipu.

Odpůrci islámu se sešli v Praze na náměstí Míru, aby podpořili hnutí Úsvit a...
Odpůrci islámu se sešli v Praze na náměstí Míru, aby podpořili hnutí Úsvit a...

Poté se demonstranti spojili se západočeskou Plzní. Zde jako řečník vystoupil bývalý voják Martin Koller. „Zažil jsem islám, bojoval jsem v zemích, kde je rozšířen. Je to úplně jiný svět,“ řekl Koller. V Plzni jako speciální host vystoupil zpěvák Tomáš Ortel. „Byl jsem včera na koncertu v Mostu a tam se mě ptali, jestli zůstanu i na demonstraci. Musel jsem jim říct, že ne, ale že budu přenášen v celé své dokonalosti,“ uvedl se Ortel. Poté spustil píseň Mešita, kterou doprovázel zpěv demonstrantů.

V Praze zaplnili příznivci asi polovinu náměstí Míru. Podle ohlasů demonstrantů se jednalo o spíše slabší účast. Někteří demonstranti přišli i státní vlajkou nebo s vlaječkami na podporu Bloku proti islámu. V Praze vystoupila poslankyně za Úsvit Jana Hnyková. Ta několikrát zdůraznila, že je odpůrkyní islámu. Vyhrazovala se také proti vládě Bohuslava Sobotky. „Sobotka, Babiš a Bělobrádek jsou vlastizrádci,“ hřměla do mikrofonu Hnyková. „Chci, aby moje děti vyrůstaly v bezpečí,“ pokračovala poslankyně. Její projev několikrát přerušil potlesk i skandování.

Po Hnykové se ke slovu dostal člen britské Pegidy Tomy Robinson. „Islám v Británii nechceme. Vím, že Evropa není bezchybná, ale byly doby, kdy ji záviděl celý svět,“ řekl úvodem Robinson. Ten také uvedl, že Úsvit bude hybnou silou v Evropě, který spustí dominový efekt.

O kulturní vložku se postaral místopředseda úsvitu Marek Černoch, který zazpíval píseň svého otce Karla Černocha. „Řekl jsem do očí tureckému premiérovi, že uděláme všechno proto, aby neprošel bezvízový styk s Tureckem. Nemáme nic proti Turkům, ale proti osmdesáti milionům muslimů a tisícům radikálů, kteří v Turecku jsou,“ řekl Černoch.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?