Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Prahy se sjíždějí evropští socialisté, úspěch ČSSD je jim vzorem

Česko

  19:15
PRAHA - V Praze v pondělí začne dvoudenní kongres Strany evropských socialistů (PES). Vrcholná akce evropských sociálně demokratických stran se koná poprvé v jedné z nových členských zemí Evropské unie. Socialisté si pro svůj kongres vybrali Prahu mimo jiné právě proto, že v českých sněmovních volbách příští rok čekají volební vítězství ČSSD.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek kritizoval sjezd občanských demokratů. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Více než tisícovka delegátů by na kongresu měla hovořit o tom, jak zlepšit pozici socialistů v evropské politice. Hlavním tématem je také boj proti klimatickým změnám. Na programu kongresu je i volba nového předsedy a vedení PES.

Mezi lídry socialistických a sociálnědemokratických stran nebude chybět například španělský premiér José Zapatero, řecký předseda vlády Jorgos Papandreu či slovenský premiér Robert Fico. Šéf labouristů a britský premiér Gordon Brown nepřijede, ačkoliv původně měl být mezi hosty.

Zúčastní se srbský prezident Boris Tadič a lídři sociálních demokratů v Německu, Francii a dalších evropských zemích. Pořadatelé avizovali také účast významného amerického ekonoma a laureáta Nobelovy ceny Josepha Stiglitze.

Jasné vítězství?
Většina klíčových hostů přijede do Prahy už dnes večer a čeká je společná večeře. Podle šéfa českých socialistů Jiřího Paroubka, který kongres svým projevem v pondělí zahájí, se evropská levice schází v situaci, kdy je sociálnědemokratické hnutí na křižovatce.
Buď podle něj najde způsob, jak oslovit voliče a vrátí se k dřívějším volebním úspěchům, nebo ho čeká stagnace a další oslabení.

Podle generálního tajemníka PES Philipa Cordery si socialisté pro svůj kongres vybrali Prahu mimo jiné právě proto, že v českých sněmovních volbách příští rok čekají volební vítězství ČSSD a tím i politické body pro evropské socialisty.

Hlavním tématem kongresu má být kromě řešení dopadů ekonomické krize také boj proti klimatickým změnám. Kongres socialistů se koná ve stejné době, kdy v Kodani začne dlouho očekávaná klimatická konference.

Hlavně recyklovat
Kongres bude organizován jako "bezuhlíkový". Znamená to, že delegáti budou po Praze cestovat hromadnou dopravou a během kongresu se budou používat například šálky z recyklovaného plastu, trička z biobavlny nebo bloky z recyklovaného papíru. Papíru se bude vůbec používat minimum, dokumenty budou převážně v elektronické podobě.

Pořadatelé připravili několik programových témat. Paroubek vystoupí v tematickém okruhu Nové směry k posílení pozice Strany evropských socialistů jako hlavního proudu evropské politiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!