Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do pražské zoo se vrátil orangutan Pagy. Po pěti letech v Bratislavě

Česko

  17:58
PRAHA - Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana sumaterského Pagy, který doposud pobýval v Bratislavě. Syn historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoologických zahradách Kamy by měl časem vytvořit nový chovný pár se samicí Mawar. Zoo pro něj vybudovala nový prostor v pavilonu Indonéská džungle.

Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana sumaterského Pagy. foto: ČTK

„Pagy odcházel do Bratislavy před pěti lety společně se svým bratrem Filipem. Tehdy byli oba dorostenci. Nepočítali jsme, že by se k nám Pagy ještě vrátil, ale o to jsme nyní raději. Dospěl a doufejme, že časem bude mít mláďata se samičkou Mawar a že pro naši zoo se stane stejnou ikonou, jakou byl jeho otec Kama,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana sumaterského Pagy.

Pagy se narodil 23. července 2001 v Zoo Hodonín, kde pobývali samice Upita se samcem Kamou po dobu rekonstrukce pavilonu v pražské zoo. Spolu s bratrem Filipem odjel do bratislavské zoo na jaře 2010. „Žili zde společně až do letošního jara, kdy mezi dospívajícími samci vznikly rozbroje,“ sdělila mluvčí Jana Myslivečková.

Otec Pagyho Kama zemřel v 41 letech na počátku roku 2013. Byl dlouhodobě nemocný a zahynul na selhání orgánů. Krátce předtím se v pražské zoo narodil druhý orangutan, kterého porodila právě tehdy čtyřiadvacetiletá samice Mawar.

Zoo Praha chová orangutany sumaterské od roku 1961. V přírodě žije už jen zhruba 7300 orangutanů sumaterských a jejich stavy stále klesají kvůli ztrátě přirozeného prostředí i nelegálnímu lovu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat