24. července 2015 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do pražské zoo se vrátil orangutan Pagy. Po pěti letech v Bratislavě

Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana... | foto: ČTK

PRAHA Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana sumaterského Pagy, který doposud pobýval v Bratislavě. Syn historicky prvního odchovaného orangutana v českých zoologických zahradách Kamy by měl časem vytvořit nový chovný pár se samicí Mawar. Zoo pro něj vybudovala nový prostor v pavilonu Indonéská džungle.

„Pagy odcházel do Bratislavy před pěti lety společně se svým bratrem Filipem. Tehdy byli oba dorostenci. Nepočítali jsme, že by se k nám Pagy ještě vrátil, ale o to jsme nyní raději. Dospěl a doufejme, že časem bude mít mláďata se samičkou Mawar a že pro naši zoo se stane stejnou ikonou, jakou byl jeho otec Kama,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana...

Do pražské zoo se po pěti letech vrátil čtrnáctiletý samec orangutana sumaterského Pagy.

Pagy se narodil 23. července 2001 v Zoo Hodonín, kde pobývali samice Upita se samcem Kamou po dobu rekonstrukce pavilonu v pražské zoo. Spolu s bratrem Filipem odjel do bratislavské zoo na jaře 2010. „Žili zde společně až do letošního jara, kdy mezi dospívajícími samci vznikly rozbroje,“ sdělila mluvčí Jana Myslivečková.

Otec Pagyho Kama zemřel v 41 letech na počátku roku 2013. Byl dlouhodobě nemocný a zahynul na selhání orgánů. Krátce předtím se v pražské zoo narodil druhý orangutan, kterého porodila právě tehdy čtyřiadvacetiletá samice Mawar.

Zoo Praha chová orangutany sumaterské od roku 1961. V přírodě žije už jen zhruba 7300 orangutanů sumaterských a jejich stavy stále klesají kvůli ztrátě přirozeného prostředí i nelegálnímu lovu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!