Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Registr zbraní bude přístupný policii i podnikatelům

Zbraň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraň | foto: Shutterstock

PRAHA Policie chce zavedením elektronického registru zbraní zlepšit kontrolu jejich "životního cyklu" a podnikatelům zmenšit papírování. Ministerstvo vnitra nedávno poslalo do připomínkového řízení novelu, která systém přináší. Podrobnosti o návrhu nyní sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Návrh počítá například s tím, že do systému budou moci nahlížet také exekutoři. Přístup a oprávnění zapisovat do něj budou mít kromě policie a úřadů jen držitelé zbrojní licence k obchodování se zbraněmi.

Stav a pohyb zbraní
Centrální registr má být podle vnitra elektronickým systémem a okruh jeho uživatelů se rozšíří mimo policii směrem k podnikatelům. Podle Řepky se tím zlepší vedení evidence a policie by měla získat hlavně přehled o stavu a pohybu zbraní. Současná papírová evidence je prý nepřesná, nepřehledná a zápisy do ní jsou prováděny se zpožděním.

Mluvčí policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová uvedla, že všechny civilní zbraně jsou registrované u policie nebo evidované u podnikatelů, rozdíl je ale v přístupnosti údajů: policie je může sledovat on-line pouze v případě jednotlivých držitelů zbrojního průkazu. "Centrální registr sjednotí údaje o všech legálně držených zbraních do jednoho systému a umožní k těmto datům nepřetržitý přístup," sdělila mluvčí.

Zapisovat údaje budou moci podnikatelé se zbrojní licencí, policie a Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Přístup k informacím pak budou mít kromě nich ještě zastupitelské úřady ČR, obecní úřady obcí s rozšířenou působností a také exekutoři. Podnikatelé uvidí pouze údaje týkající se jejich zbraní a střeliva.

Rychlá evidence
Systém podle Řepky přinese hlavně rychlejší evidenci. "Odstraní se tím nevyhovující způsob vedení evidence v papírových knihách, kdy pro každou kategorii zbraní je nutné vést samostatnou knihu," řekl.

Podnikatelé prý mohou očekávat méně administrativy. Také by se měla snížit bezpečnostní rizika, kdy se například z neúplných evidencí mohou dostat zbraně na nelegální trh. Registr prý umožní sledovat celý "životní cyklus" zbraně, tedy jednotlivé fáze od výroby nebo dovozu po zničení nebo vývoz.

Běžného držitele zbrojního průkazu se podle plánu policie zavedení registru příliš nedotkne, protože do něj nebude mít přístup. "Údaje o převodu zbraně na oprávněného držitele zaznamená v registru držitel licence (podnikatel), související údaje zaznamená policie," upřesnil Řepka.

Náklady na vývoj systému vnitro vyčíslilo na 7,215.000 korun, přičemž 85 procent se uhradí z programu švýcarsko-české spolupráce. Zbytek zaplatí policie. "Výše provozních nákladů je odhadována na částku 1,2 milionu korun," dodal mluvčí. Provozovatelem bude policie a na dodávku a instalaci technologií chce vnitro vyhlásit veřejnou zakázku.

S registrem počítá návrh novely zákona o zbraních a střelivu, který nedávno vnitro poslalo do připomínkového řízení. Ministerstvo také navrhuje zvýšit bezpečnost při přepravě zbraní: dopravci by museli policii předat identifikační kód vozu, který by umožnil sledování auta pomocí družicového systému GPS, a v případě potřeby by policisté mohli trasu změnit. Předpis by měl v případě schválení zákonodárci nabýt účinnosti 1. ledna 2014.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...