Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Do senátních voleb kandiduje 238 osob, do krajských podaly strany 207 kandidátek. V obou případech méně než naposledy

Česko

  19:07
Praha - Do říjnových senátních voleb se přihlásilo 238 kandidátů. Je to méně než při předchozích volbách do horní komory v roce 2014 v obvodech, kde se letos opět bude volit. Tehdy se hlásilo na 260 adeptů. Počet letošních kandidátů je ale srovnatelný s předloňskými senátními volbami, v nichž soupeřilo 236 kandidátů. Lhůta pro letošní volby v úterý v 16:00 skončila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Ladislav Němec, MAFRA

‚Hlasování z auta, zvláštní izolované okrsky.‘ Ministerstvo představilo alternativy pro volby z karantény

Nejvíce kandidátů se letos přihlásilo do voleb v Ostravě, kde evidovali 14 uchazečů o senátorské křeslo. Naopak nejmenší výběr asi budou mít lidé na Trutnovsku. Proti senátorovi za STAN a starostovi Vrchlabí Janu Sobotkovi tam byli nominováni pouze tři konkurenti.

Mandát z 27 stávajících senátorů, jejichž mandát letos končí, obhajuje 22 členů horní komory. Patří k nim místopředseda Senátu Milan Štěch, předseda ústavní komise Jiří Dienstbier, předseda mandátového a imunitního výboru Ivo Bárek (všichni ČSSD), předseda evropského výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL nebo předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl, který mandát obhajuje už ne za ČSSD, ale za své hnutí Za občany.

Podnikatel Václav Fischer chce znovu kandidovat do Senátu. Žádá o podpis petice

Mezi jejich konkurenty budou tradičně patřit lékaři, místní politici či podnikatelé, ale také někteří poslanci. K nim patří například někdejší předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) nebo předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Mezi adepty jsou i bývalí ministři Vítězslav Jandák a Miloslav Ludvík a Antonín Prachař. Do Senátu by se rádi vrátili podnikatelé Vladimír Železný a Václav Fischer, lékař Vladimír Dryml, starostka jednoho z ostravských obvodů Liana Janáčková nebo diplomat Michael Žantovský.

Nižší počet letošních uchazečů může souviset mimo jiné s tím, že řada stran a hnutí se dohodla na společné podpoře některých kandidátů.

Úřady nyní prověří, zda nominace splňují zákonem požadované náležitosti. Bezchybné kandidátky budou zaregistrovány v polovině srpna. První kolo senátních voleb se uskuteční společně s krajskými volbami 2. a 3. října.

Krajské volby

Strany a hnutí do letošních krajských voleb podaly 207 kandidátních listin. Je to znatelně méně než při minulých volbách před čtyřmi lety, kdy bylo předloženo 269 kandidátek. Lhůta pro nominace kandidátů na krajské zastupitele v úterý v 16:00 skončila.

Dostane mikrobioložka Peková státní vyznamenání? Na významné ocenění ji navrhl Senát

Největší výběr by měli mít lidé v Moravskoslezském a Jihočeském kraji, v nichž bylo předloženo na 20 kandidátních listin. V Královéhradeckém kraji se naopak budou muset spokojit s 12 kandidátními listinami.

Počet předložených kandidátních listin se snížil ve všech regionech s výjimkou Plzeňského kraje, kde stejně jako v roce 2016 budou mít lidé na výběr ze 17 kandidátních listin. Stejně početný výběr by měli mít lidé také v Karlovarském kraji. V Jihomoravském, Olomouckém, Libereckém a Středočeském kraji si lidé budou moci vybírat z 16 kandidátek stejně jako na Vysočině. Ve Zlínském kraji se přihlásilo 14 volebních uskupení, v Pardubickém kraji 18 a v Ústeckém kraji 19 seskupení.

Nižší počet kandidátek souvisí s tím, že některé strany a hnutí se rozhodly pro společné kandidátní listiny. Do minulých krajských voleb se přihlásilo celkem 89 uskupení, ve všech regionech bylo zastoupeno jen šest z nich.

Vláda by měla vypovědět dohodu s Hongkongem o vydávání osob hledaných pro trestní řízení, tvrdí senátoři

Kandidující uskupení nyní čeká prověrka, zda jejich adepti dostáli zákonným podmínkám a mohou být k volbám zaregistrováni. Registrace má být provedena do poloviny srpna. Krajské volby se uskuteční 2. a 3. října.

Krajské volby budou pro mnohé strany testem před sněmovními volbami v příštím roce. Vítězství v regionálních volbách bude obhajovat vládní hnutí ANO, které před čtyřmi lety zvítězilo v devíti ze 13 krajů a získalo 176 z 675 mandátů. Volební vítězství ale dokázalo přetavit jen v pět hejtmanských křesel.

Stejný počet hejtmanů získala díky povolebním koalicím druhá ČSSD, přestože vyhrála jen ve dvou krajích. Získala celkově 125 krajských zastupitelů, což představovalo zhruba pětinu křesel. Po jednom hejtmanovi mají KSČM (86 křesel), KDU-ČSL (61 křesel) a Starostové pro Liberecký kraj (SLK), kteří s partnerským hnutím STAN získali dohromady 56 mandátů. ODS obsadila 76 křesel, TOP 09 získala 19 mandátů, SPD 18 a Piráti pět mandátů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...