Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do skleníků přibyl vodopád

Česko

OLOMOUC Sbírkové skleníky na Výstavišti Flora se trvale otevřou veřejnosti. Na návštěvníky čeká například nový vodopád a vitrína s exotickými květy.

„Vodopád je vytvořen ze starých vykotlaných stromů a obrostlý exotickými tropickými rostlinami. Nová je i vitrína s orchidejemi a broméliemi, kde tropické klima zajišťuje systém rosení,“ popsala vedoucí skleníků Helena Kalusová. Právě exotické květiny patří k nejdychtivěji sbíraným a zároveň nejstřeženějším rostlinám.

Orientaci ve skleníku, který se po zimní přestávce pro veřejnost poprvé otevře v úterý, má zjednodušit také nový orientační systém, který výstaviště vybudovalo spolu s katedrou geoinformatiky olomoucké přírodovědecké fakulty. „Díky němu získá každý návštěvník ucelený přehled o druhové skladbě rostlin ve sklenících a jejich přesné umístění,“ dodala Kalusová. Skleníky ve Smetanových sadech budou přístupné denně mimo pondělí. Svou rozlohou tři tisíce metrů čtverečních patří k největším v České republice. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin. Lidé v nich najdou i mnohé rarity. Patří k nim například největší leknín na světě pojmenovaný po královně Viktorii, bujně rostoucí liána mučenka obří nebo stoleté kaktusy dovezené z Mexika. Atmosféru dokreslují exotičtí ptáci a kajman brýlový zvaný Fanda.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?