Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Místo Tluchoře jde do sněmovny politik, který dostal 6 let za korupci

Místostarosta Kolína Roman Pekárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místostarosta Kolína Roman Pekárek | foto: David Neff, MF DNES

PRAHA Překvapivý odchod Petra Tluchoře a spol. uvolnil cestu do Poslanecké sněmovny muži, který je - zatím nepravomocně - odsouzený za korupci.

Totiž: podle výsledků voleb z roku 2010 by měl na poslanecký mandát nárok coby náhradník na kandidátce středočeské ODS jistý Roman Pekárek, bývalý místostarosta Kolína.

K TÉMATU:

A právě on si v květnu odnesl od krajského soudu šestiletý trest vězení za to, že si řekl o milionový úplatek. Na radnici podle obžaloby nabízel podnikateli, že za tuhle sumu zařídí, aby mu město výhodněji odprodalo rozsáhlé pozemky v průmyslové zóně Šťáralka. Konkrétně za 15 milionů korun, ačkoli schválený rozpočet města počítal s tím, že Kolín utrží 20 milionů.

Přepis klíčové nahrávky

Místostarosta Roman Pekárek: 

"Takže vy to koupíte, nebudete se k ničemu zavazovat a budete vlastním pánem, takže nějaké závazky, že něco postavíte nebo že vracíte peníze, na to bych si nehrál, i když všichni to měli. Tu cenu bych udělal, jak jsme říkali, 15,5 jsme říkali, a rád bych tedy, abychom to měli průchozí, tak jsem říkal milion."

Podnikatel Petr Lička: 

"Čili celkově by to bylo 16,5."


Pekárkovi přitom u soudu přitížila nahrávka, která dokumentuje, jak se s podnikatelem domlouval. Pekárek se nicméně cítí nevinný a proti rozsudku se odvolal.

"My s ním budeme dále jednat, nechceme tuto věc bagatelizovat," řekl v úterý večer premiér Petr Nečas. Současně ale přiznal, že počítá, že ve středu se Pekárek zúčastní poslaneckého hlasování.

První místopředseda ODS Martin Kuba pak v úterý večer přiznal, že by pro stranu bylo lepší, kdyby místo Pekárka zamířil do sněmovny místo něj člověk na dalším místě kandidátky, tedy mladoboleslavský Adolf Beznoska, neúspěšný kandidát ODS do Senátu.

Další dvě volná místa v poslaneckých lavicích po Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi obsadí náměstek primátora Kladna Miroslav Bernášek a Pavel Bohatec, bývalý poslanec, který svůj mandát v roce 2010 neobhájil. Právě Bohatec byl však v minulosti opakovaně označován za odpůrce Nečasova vedení.

Pavel Bohatec

Pavel Bohatec

Miroslav Bernášek

Miroslav Bernášek

Kdo jsou noví poslanci ODS?

Pavel Bohatec (50) ve Sněmovně zasedal již v letech 2006 až 2010, předtím působil šest let jako starosta Uhlířských Janovic. Po příchodu Ivana Fuksy do čela ministerstva zemědělství nastoupil v tomto úřadě jako vrchní ředitel sekce potravinářské výroby a legislativy. Loni jej média řadila mezi odpůrce Nečasova vedení ODS. V komunální politice byl někdejší inspektor veterinární správy Bohatec aktivní od roku 1994, do ODS vstoupil o pět let později.

Miroslav Bernášek (50) je od roku 2010 jako náměstek statutárním zástupcem kladenského primátora Dana Jiránka, předtím byl šest let primátorovým prvním náměstkem. Členem ODS je od roku 1996, v kladenském zastupitelstvu nyní zasedá desátým rokem, do funkce v čele města se dostal po pádu primátora Milana Volfa. Vystudoval Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni, později pracoval mimo jiné jako programátor a soudní znalec. Od května loňského roku je místopředsedou dozorčí rady Letiště Praha, od září 2010 do dubna 2011 zasedal i v dozorčí radě ČSA.

ČTK

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!