• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan...

Obžalovaní v kauze privatizace OKD (zleva) Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Jan Škurek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Do soudního spisu k privatizaci OKD přibyl nový důkaz. Do kauzy zasáhla sněmovna

Česko
  •   5:09
PRAHA - Do soudního spisu k privatizaci OKD nedávno přibyl nový důkaz – vyjádření k vadám znaleckého posudku, který ocenil majetek státu v dolech. Jak zjistily LN, stalo se tak na popud sněmovní vyšetřovací komise.

Městský soud v Praze ve čtvrtek bude rozhodovat tom, zda při privatizaci těžební společnosti OKD nedošlo k trestnému činu a zda ho případně nespáchali soudní znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult a dva manažeři Fondu národního majetku (FNM). Jan Škurek a Pavel Kuta totiž připravovali v roce 2004 podklady pro vládu, která tehdy o prodeji dolů rozhodovala. Podle žalobce při tom stát přišel o 5,7 miliardy korun.

Stát se mohl při prodeji OKD dopustit nedovolené podpory, tvrdí Piráti

Nově bude soudce brát v potaz i stanovisko k postupu soudního znalce, které se teď ve spise objevilo a podle informací LN nevyznívá pro Douchu příznivě. Jeho autorem je profesor Miloš Mařík, který už v minulosti pro detektivy jedno vyjádření k chybám znaleckého posudku Vox Consultu zpracoval a jako svědek promluvil i u Obvodního soudu pro Prahu 2.

Ten loni všechny tři muže obžaloby zprostil. Předsedkyně soudního senátu tehdy mimo jiné uvedla, že během líčení, kde vystupovalo množství expertů na oceňování, došlo k „bitvě znalců“.

Autor: Martin Shabu Lidovky.cz