Středa 19. února 2020svátek má Patrik 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliardový spor kvůli sesuvu na D8 se zamotává, do hry vstoupil bývalý majitel lomu

Obrovský kus zeminy se utrhl v červnu 2013, stát teď vymáhá po majiteli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrovský kus zeminy se utrhl v červnu 2013, stát teď vymáhá po majiteli... | foto: Lidovky.cz

LITOCHOVICE NAD LABEM / PRAHA Tento týden měl soud nakročit k rozetnutí sporu mezi státem a vlastníkem lomu, nedaleko něhož se utrhl masiv zeminy a zavalil rozestavěnou část dálnice D8 u Litochovic nad Labem. Stát usiluje o kompenzaci škody způsobené sesuvem. Pře se však projednávat nezačala, do kauzy chce totiž vstoupit bývalý majitel lomu. Ve sporu se hraje o více než jednu miliardu korun.

„Do řízení chtěl vstoupit vlastník jednoho ze sousedících pozemků. Tvrdil, že má právní zájem na výsledku řízení, který je dán tím, že je vlastníkem blízkého pozemku, jenž byl dotčen zemním sesuvem půdy a jeho následky jsou v předmětném řízení řešeny,“ sdělil serveru Lidovky.cz Vladimír Lajsek, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5, kde se případ vyřizuje.

Kdo může ze sesuv?

Žaloba ŘSD a SŽDC stojí na posudku Vysokého učení technického v Brně, jenž jako viníka určil majitele lomu, respektive těžební práce.
Naopak firma Kámen Zbraslav disponuje vlastními analýzami, které její podíl na sesuvu vylučují. Utržení zeminy přičítají srážkám, špatnému vedení dálnice či příliš hluboký zářez autostrády.
Akademie věd ČR pak vypracovala posudek, podle něhož měl stát zajistit zářez D8 zajistit. Pak by prý k zavalení dálnice nedošlo. Posudek akademiků stát k žalobě nepřipojil.

Dotyčným je podle zjištění serveru Lidovky.cz Josef Kačírek, jemuž lom patřil v minulé dekádě. Dnes lom náleží firmě Kámen Zbraslav, Kačírkovi však zůstala v držení přilehlá parcela.

Bývalý majitel lomu se neplánuje k žalobě připojit, aby měl šanci dostat se k podílu z nárokované miliardy korun. Jde mu údajně o něco jiného. „V případě, že bude zjištěno, že za sesuv je odpovědný žalovaný, hodlal vedlejší účastník požadovat, aby se žalovaný zdržel všeho, co by mohlo způsobit další sesuv,“ vysvětlil mluvčí soudu Lajsek.

Jinými slovy Kačírek usiluje o zastavení těžby. Zda je jeho motivem opravdu jen snaha ochránit svůj pozemek nebo i něco jiného, lze jen spekulovat. Serveru Lidovky.cz se Kačírka zastihnout nepodařilo.

Stát chce 1,037 miliardy, Kačírka soud do sporu zatím nepustil

Proti současnému majiteli lomu, firmě Kámen Zbraslav, vedou spor společnými silami Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), žalobu na společnost podaly loni v červnu. Podle jejich přesvědčení může těžba v lomu za to, že se v červnu 2013 sesula obrovská masa zeminy, strhla s sebou část železniční trati a převalila se i přes dvousetmetrový úsek tehdy rozdělané autostrády.

„Příčinou vzniku sesuvu bylo přitížení hrany svahu v kamenolomu deponiemi drtě a kameniva a jeho nasycením srážkovou vodou a vztlakem způsobeným ve větší míře vodou zasakující do horniny puklinovým systémem, neboť v kamenolomu nebylo dostatečně řešeno odvodnění,“ stojí v žalobě, již má server Lidovky.cz k dispozici. ŘSD a SŽDC žádají po firmě 1,037 miliardy korun, na 797 milionů vypočítalo škody ŘSD a zbytek připadá na SŽDC.

Zájem bývalého vlastníka připojit se k soudu stát nekomentuje. Kačírek navíc zatím neuspěl, jeho žádost o připuštění k řízení soud zamítl. „Dospěl k závěru, že vedlejší účastník ve skutečnosti právní zájem na výsledku řízení nemá,“ vysvětlil mluvčí Lajsek. Jenže Kačírek se nevzdává, se stížností se obrátil k Městskému soudu v Praze. Než ji tam vyřídí, spor se projednávat nezačne.

„Tento postup soudu považuje SŽDC za správný, neboť vyplývá ze zákona. Důvod odročení jednání tedy se SŽDC nijak nesouvisí,“ podotkl k natažení kauzy pro server Lidovky.cz mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Za jak dlouho se Kačírkova stížnost vypořádá, se dá pouze odhadovat. Vzhledem k obvyklým lhůtám v justici by mohl soud začít případ rozplétat někdy ke konci první půli roku.

Obrovský kus zeminy se utrhl v červnu 2013, stát teď vymáhá po majiteli...
Kvůli sesuvu zažaloval stát firmu, která nad zavalenou částí dálnice provozuje...

Ministerstvo dopravy chce lom koupit, SŽDC a ŘSD trvají na žalobě

Zatímco jedna linie příběhu po sesuvu se odvíjí u soudu, druhá se odehrává u pomyslného kulatého stolu. Ačkoliv ŘSD a SŽDC trvají na žalobě a odškodnění, jim nadřízené ministerstvo dopravy se snaží dosáhnout smíru podáním ruky. „Raději bych tento lom vykoupil a přivedl ho k útlumu. Šetrnou a řízenou výrobu bychom měli postupně sanovat a později místo zalesnit,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Odkoupením lomu chce ministr Ťok odvrátit riziko, že by se sesuv kvůli těžbě opakoval. Navzdory proklamované snaze urovnat spor mimo soudní síň žádná dohoda zatím na stole není. „Jednání o mimosoudním urovnání nejsou uzavřena a nepovažujeme za vhodné je nyní komentovat v médiích,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Kauza se ale točí v kruhu. ŘSD a SŽDC trvají na podané žalobě, dokud ministerstvo nedojedná smír. Firma Kámen Zbraslav o mimosoudní dohodě naopak nechce slyšet, jestliže bude žaloba ležet na soudu. „Podmínkou je, že si sedneme za čistý stůl. Pro nás by nebylo příjemné jednat s tím, že máme na naši straně žalobu za miliardu korun,“ uvedl už dříve právní zástupce Kámen Zbraslav Pavel Sedláček.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.