Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dělníci zatopili stanici metra Dejvická. Urazili hydrant

Česko

  10:11aktualizováno  13:38
PRAHA - Linka pražského metra A mezi stanicemi Náměstí Míru a Dejvická ve čtvrtek zhruba dvě a půl hodiny nejezdila kvůli havárii vodovodu, ze kterého vytékala voda do stanice metra Dejvická. Ve stanici se zřítila část obložení stropu a byla uzavřena. Vlaky metra únik vody nijak nepoškodil.

Prasklé potrubí zaplavilo stanici metra A Dejvická. Další fotografie najdete na www.metro.cz. foto: Metro.cz

Vodovod stavební dělníci prokopli před budovou generálního štábu na Vítězném náměstí, dodávky byly přerušeny v části objektu štábu, řekli mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková a mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný.

Voda až na nástupišti

"V souvislosti s pracemi na stropní desce ve stanici metra Dejvická došlo v těchto místech k poškození vodovodního řadu (prvotní informace o propadu zeminy tedy nebyly správné)," uvedla Řehková. Metro nejezdilo zhruba mezi 10:00 a 12:30, dopravní podnik zavedl náhradní autobusovou dopravu. Na odhad škod je podle mluvčí brzy. Voda silně prosakovala spárami do vestibulu stanice, kde se zřítila část obložení stropu, a protékala až na nástupiště, uvedla mluvčí.

Podle svědectví zpravodaje ČTK z místa po 09:00 začal před budovou generálního štábu vyvěrat obří gejzír vody. Voda stříkala vysoko nad stavební oplocení, byla tak vidět i z druhého konce Vítězného náměstí. Následně zaplavila vestibul u výstupu z metra na Vítězném náměstí. Dopravní podnik výstup uzavřel, přístupný byl tak jen vestibul ze strany od Evropské ulice. "Až do odvolání je uzavřen vestibul směr Vítězné náměstí. Vchod a východ do stanice metra Dejvická je umožněn z vestibulu směr Šolínova," sdělila zároveň s oznámením zprovoznění metra Řehková.

Až 500 kubíků vody

Vodu z metra odčerpali hasiči, z porušeného potrubí vytékala asi hodinu. "Vyteklo hrubým odhadem 400 až 500 kubíků vody," uvedl Pokorný. Za proražený vodovodní řad podle něj mohou dělníci, kteří opravují stropní desku stanice Dejvická. "Mají dokumentaci, kterou ale nemají od nás, a podle ní tam vodovodní řad není," doplnil mluvčí.

Jeho informaci potvrdila vedoucí oddělení vnějších vztahů stavební společnosti OHL ŽS Taťjana Pelíšková. "V dokumentaci stávajícího stavu, kterou máme k dispozici pro realizaci stavby, nebyla existence tohoto vodovodního řadu zaznamenána," sdělila ČTK. Metro se podle ní v 70. letech stavělo živelně a archivní dokumentace stavby často neodpovídá stavu nalezenému v terénu.

Do vestibulu stanice metra Dejvická natekla voda.

Podle Pokorného se kvůli poruše ocitla bez vody část budovy generálního štábu. "Budova má ale několik přípojek, zastavená dodávka vody se tak týká pouze malého množství lidí. Vodovodní řad jsme okamžitě začali opravovat, předpoklad dokončení prací je v 15:00," řekl. Proražený vodovodní řad má průměr 350 milimetrů a vybudován byl v roce 1931.

Rekonstukce ještě potrvá

Kvůli opravě izolace stanice metra Dejvická auta nemohou po Evropské ulici projet od Gymnasijní ulice na Vítězné náměstí. Rekonstrukce se protahuje, podle původních plánů měla trvat do konce listopadu, bude ale podle dopravního podniku trvat do konce května 2014. "Práce na opravách stropní desky nabírají velké zpoždění a dnešní havárií se ještě dále prodlouží, to naprosto odmítáme," sdělil mluvčí městské části Praha 6 Adam Halmoši.

Městská část proto žádá, aby byla znovu tato část stropní desky detailně prověřená a podobná situace, kdy dělníci překopnou vodovod, se nemohla opakovat.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat