Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do 'strašidelného' domu bych nainstaloval kamery, říká vědec

"Strašidelný dům" ve Strašicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Strašidelný dům" ve Strašicích | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Sázel jsem na bludné a parazitní proudy. Měření jsou ale zatím negativní, říká vědec a geolog Martin Lang, který se spolu s energetiky snaží rozluštit záhadu spontánního hoření a paranormálních jevů v domě Mračkových ve Strašicích na Rokycansku.

V neděli jste spolu s geofyzikem prováděli měření v domě ve Strašicích, kde dochází k samovolným požárům i několikrát denně. Přišli jste na něco?
Udělali jsme to, čemu se odborně říká měření elektrického pole v cizím proudovém poli. Měřili jsme vlastně elektrické potenciály které nám mohou ukázat, jestli do toho tečou nějaké parazitní bludné proudy. Současně jsme do země položili i geofon, což je zařízení ke snímání seizmických vln. Výsledek je z prvního pohledu negativní, nezjistili jsme žádnou výraznou anomálii. Tohle moje vyjádření se může ještě lišit od pravdy, celé to měření projde ještě přes výpočetní program. Žádnou výraznou odchylku vůči normálu tam ale nepředpokládám.

Co se děje v domě v obci Strašice?

- hoří klidně i padesátkrát denně. Rodina si o drobných požárech vede záznamy. Není výjimkou, že mezi půl sedmou a osmou ráno něco v domě vzplane dvacetkrát. - vyhořely zásuvky v bytě, přesto že už byly odpojené od sítě
- vzňal se mokrý ručník v koupelně
- hoří záclony, kuchyňská linka, škvaří se igelitové sáčky
- synovi Mračkových jednou dokonce vzplál i kapesník u nosu
- praskají skla, okenní tabule, zrcadla
- hoří obrazy na zdech

Napadá vás tedy ještě nějaká jiná příčina, která by ty jevy mohla způsobovat? 
Tyhle věci jsou podle mě součástí přenosové soustavy, ale od ČEZu nemám k dispozici žádná měření. Jsem  přesvědčen o tom, že chceme-li se dobrat k nějakým rozumným výsledkům, tak všichni ti, kteří tam už něco měřili, by měli postupovat společně, protože takhle vlastně pravá ruka neví, co dělá levá. Já to do budoucna vidím tak, aby se všechny ty organizace, které mají vlastně svůj způsob měření, daly dohromady a koordinovaly svůj postup.

Zároveň si myslím, že by vůbec nebylo od věci do toho objektu zcela nezávisle umístit snímací kamery. Ty by nám pak zcela objektivně ukázaly ty okamžiky vzplanutí.

Pořád podle vás tedy existuje možnost, že by si to rodina vymýšlela?
To neříkám, ale pořád je to založeno na subjektivních výpovědích, alespoň tak se mi to zatím jeví.

Když vy jste byl v objektu, tak tam k tomu hoření nedocházelo? 
Když jsem tam byl, tak tam skutečně vypuklo několik drobných požárů. Nikdy jsem ale nebyl přímo u toho, abych na vlastní oči viděl vzplanutí. Vždycky jsem byl někde vedle. Já to samozřejmě nevylučuju. Ale zároveň to taky nemohu osobně potvrdit.

Podle pana starosty Strašic jsou už i jiní svědci, kromě samotných členů rodiny. Když v domě prováděl měření ČEZ, tak se rozletělo sklo žárovek po celém bytě.
Jistě, ale já nemám žádný papír, který by třeba tohle potvrzoval.  Můžeme v tuhle chvíli říct, že to je možné, ale nemůžu tvrdit, že to tak je. Nechci a nebudu pracovat s nějakými odhady a dohady. 

Jaký bude teď další postup?
Vlastně nevím, jak to teď přesně je, jestli je na řadě telekomunikační úřad nebo kdo. Já jsem byl požádám obcí, jejíž jsem zaměstnanec, abych se na to jakožto vědecký pracovník podíval. Takže jsem se pustil do toho, čemu jako geolog tak trochu rozumím. Takže jsem k sobě zavolal i geofyzika, protože jedna z prvních věcí, která mě napadla, byla možnost těch parazitních nebo bludných proudů.

Byl svědkem jevů v domě i někdo jiný kromě majitelů?

- Přímým svědkem se stali i pracovníci ČEZu - přímo při jejich kontrole se rozletěly žárovky v bytě.
- Svědkem samovolného vzplanutí obrazu v dětském pokoji byl i štáb televize Nova, který v domě natáčel reportáž.

Jak vás ty bludné proudy napadly? Byl už zaznamenán nějaký případ, kdy parazitní proudy způsobovaly něco takového?
Já ho neznám. Ale teoreticky, když jsem to začal probírat, tak mi to do toho zapadlo jako jedna z možností. Ale osobně jsem se s tím nesetkal.

Takže je to první případ podobného druhu v republice?
Ozval se mi jeden elektrikář, který říkal, že se s něčím takovým setkal, ale nevím o tom nic bližšího. Jde o to, jestli něco podobného nezaznamenali energetici.

A co jsou vlastně ty bludné proudy?
To jsou proudy, které se dostávají i do geologického prostředí, a šíří se při povrchu. Vznikají buď přirozeně, nebo i tak, že z různých energetických zdrojů unikají do země. Při měření jsme schopni zachytit jejich hustotu a směr. Z toho se dá usoudit odkud vycházejí a jaká je jejich nebezpečnost. Je to vlastně běžná metoda, není to žádný zázrak.

Čtěte také

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Grafton Recruitment Praha
NÁBOROVÝ SPECIALISTA | Ústí nad Labem

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč