26. srpna 2018 17:52, aktualizováno  19:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do suterénu nové budovy Národního muzea vyteklo z poškozeného potrubí až 20 cm vody

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Nová budova Národního muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová budova Národního muzea. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA Suterén památkově chráněné nové budovy pražského Národního muzea dnes dopoledne zaplavila voda z poškozeného potrubí do výše až 20 centimetrů. Uvedl to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Porucha byla na veřejném vodovodu, odkud voda do suterénu prosákla, zjistila firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK).

Škody budou zřejmě minimální, nová budova byla dnes pro návštěvníky uzavřena, uvedla Kristina Kvapilová z Národního muzea. Hasiči byli do nové budovy Národního muzea povoláni před 11:00. Na místě zjistili poškození potrubí a únik vody. „Bylo tam zhruba 15 až 20 centimetrů vody,“ řekl Kavka.

Hasiči zavolali údržbáře muzea a vodárenskou společnost, které věc předali. Byli také připraveni vodu odčerpat, pokud by to bylo nutné. „Vypadá to, že naše asistence tam není potřeba, že ta voda přirozeně odteče ze suterénu,“ doplnil mluvčí hasičů.

K místu poruchy vykopou sondu

Pracovníci PVK podle mluvčího firmy Tomáše Mrázka v suterénu uzavřeli přívod vody. „V tuto chvíli není jasné, zda to byla závada na vnitřním rozvodu, nebo na veřejné síti,“ řekl. K místu poruchy bude vykopána sonda, kterou se zjistí, kde problém vznikl, doplnil.

Mluvčí muzea potvrdila, že vodu ze suterénu nebylo třeba odčerpávat. Škody se podle ní zjišťují, ale nebudou velké. „Jedná se o technické zázemí, kde v podstatě nic není. Je tam dlažba, nejsou tam žádné výstavy, žádné sbírkové předměty,“ podotkla. Kvůli zastavenému přívodu vody byla dnes nová budova muzea uzavřena. „Bez vody není možné fungovat kvůli komfortu návštěvníků, toaletám, umytí rukou,“ řekla Kvapilová.

Nová budova Národního muzea byla postavena pro pražskou burzu, otevřena byla v únoru 1938. Po druhé světové válce v ní sídlilo Národní shromáždění a později Federální shromáždění. Od roku 1995 poskytovala zázemí Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Národnímu muzeu patří od roku 2006. Dnes je kulturní památkou.

ČTK
  • 12Diskuse