Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Maršálkou Prague Pride je exministryně obrany Šlechtová. Průvod se snažila zastavit skupinka extremistů

Poslankyně ANO Karla Šlechtová (vpravo) jako takzvaná maršálka jede v čele... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně ANO Karla Šlechtová (vpravo) jako takzvaná maršálka jede v čele... | foto: ČTK

PRAHA Účastníci průvodu Prague Pride Parade dorazili zhruba po hodině a půl na Letnou, kde následuje hudební program. Na Letnou zamířilo z Václavského náměstí centrem Prahy tisíce lidí hýřící duhovými barvami. Duhovým pochodem vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride. V Revoluční ulici se průvod potkal asi s desítkou extremistů, policie je oddělila stranou.

„Skupinka asi deseti lidí se snažila ten průvod zastavit, odclonili jsme je stranou a pokračuje se dál,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Podle informací z místa se odpůrci pokusili účastníky průvodu napadnout. V cestě procesí stojí také pětice zastánců tradiční rodiny s transparenty.

Poslední účastníci pochodu Prague Pride Parade dorazili kolem 15:15 na Čechův most, odkud se vydali po schodech na Letnou, kde akce pokračovala kulturním programem. Podle policie se akce zúčastnilo 25 000 až 30 000 lidí, organizátoři se přiklánějí k vyššímu odhadu. Loni se pochodu zúčastnilo kolem 40 000 lidí.

Pražský primátor Zdeněk Hřib na průvodu za práva LGBT komunity Prague Pride
Účastníci průvodu za práva LGBT komunity

Již druhým rokem vyjely v čele průvodu tři duhově ozdobené vozy Mini Cooper, ve kterých se vezou osobnosti oceněné titulem Maršál nebo Maršálka za podporu a prosazování rovných práv pro komunitu LGBT. Letos titul připadl herci Jiřímu Hromadovi, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou je pak poslankyně ANO Karla Šlechtová a druhým maršálem romský aktivista David Tišer. 

Za nimi jde také velká „bílá zóna“, se svatebním kočárem. „Tu zorganizovala iniciativa za manželství pro gay a lesbické páry Jsme fér! Každý, kdo má bílé tričko, bílé šaty, je prostě oblečený do svatebního, může se připojit a podpořit Jsme fér!,“ uvedla mluvčí festivalu Prague Pride Bohdana Rambousková. Kampaň podle ní začala v roce 2017, zákon se podařilo předložit loni v létě. Poté ale poslanci a poslankyně projednávání odložili.“My věříme, že třeba i ta dnešní účast v tom bílém sektoru Prague Pride ukáže, že téma společnost zajímá a že by se k němu měla Sněmovna vrátit,“ dodala mluvčí festivalu.

Rambousková očekává, že přes deštivé počasí projde Prahou minimálně stejně lidí jako při loňském průvodu. Tehdy se jich podle ní sešlo přes 35 000.

Duhový pochod, jímž vrcholí týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride, se konal poprvé v roce 2011. Tehdy vyvolal bouřlivé reakce konzervativců, podle nichž byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat.

Protesty ale slábly a v minulých ročnících podél trasy protestovaly pouze skupinky extremistů. Od účastníků je oddělili policisté, na místě byl policejní antikonfliktní tým. Letos protesty nahlášeny nebyly. Na Václavském náměstí se však objevily skupiny lidí, kteří s průvodem nesouhlasí. Dorazily s transparenty odkazujícími k Ježíšovi a s vlajkami, podle kterých by se účastníci pochodu měli bát božího hněvu.

Festival letos připomíná historii hnutí za práva LGBT. Spolek Prague Pride, který přehlídku a pochod pořádá, spolu s dalšími organizacemi podporuje uzákonění manželství i pro gaye a lesby.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Pronájem bytu 3+kk o velikosti 59 m2 s balkonem
Pronájem bytu 3+kk o velikosti 59 m2 s balkonem

Ořechová, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
10 650 Kč/měsíc