Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do USA odletěli první Češi bez víz

Česko

  12:24
PRAHA - Češi ode dneška nepotřebují k cestě do USA víza. Možnost odcestovat za oceán jen po registraci do systému elektronického povolování cest (ESTA) využili hned první den vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, ministr vnitra Ivan Langer a spolu s nimi ještě jedna pasažérka.

Lenka Čílová a ministr vnitra Ivan Langer společně odletěli 17. listopadu do New Yorku. Jsou prvními cestujícími, kteří při cestě do Spojených států nepotřebovali víza. foto: ČTK

Na palubě prvního "bezvízového letadla" odletěli do New Yorku hodinu před polednem z pražského ruzyňského letiště. Místo víz se Češi a občané dalších šesti států, kterým USA k dnešnímu datu zrušily vízovou povinnost, Mohou pro turistické a služební pobyty zaregistrovat v ESTA. Ale pouze za podmínky, že vlastní pas s biometrickými údaji. Pokud ne, budou potřebovat pro návštěvu USA stále víza, stejně jako pro pracovní, studijní a novinářské pobyty. Ti, kdo americké vízum již mají, se registrovat nemusejí.

"Ta procedura je strašně jednoduchá. Je to asi jako, když si zakládáte
e-mailovou adresu," popsal systém Vondra. Vicepremiér se sice do ESTA
zaregistroval, do zámoří ale letí na diplomatické vízum, neboť je na pracovní cestě. Langer vyrazil na soukromou návštěvu New Yorku. Jednoduchost systému potvrdila i první "nevládní" cestující na ESTA Lenka Čílová.

"Je tam třeba zadávat jen nejpotřebnější informace, jako datum narození, bydliště a číslo pasu," popsala proceduru novinářům na letišti. To, že je první Češkou využívající tento systém, je podle ní souhra náhod. Svou premiérovou cestu do USA prý na tento den dlouho plánovala a měla již
i termín na americkém konzulátu kvůli vízovému pohovoru. Když ale USA před 14 dny ESTA spustily, zkusila se zaregistrovat, aby se "jistila". Toho, že ji imigrační úředník na hranicích nepovolí vstup do země, se údajně nebojí.

"Vzhledem k tomu, že jsem první, tak si myslím, že nebudu mít problémy,"
řekla. Vedle Česka se Spojené státy rozhodly zařadit do skupiny bezvízových zemí ještě Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Jižní Koreu. Od ledna bude registrace povinná i pro občany 27 států, které do USA víza nepotřebovaly. Patří mezi ně i 15 převážně starých členů Evropské unie. Registrace do systému ESTA je zatím zdarma, Američané ovšem nevylučují, že ji v budoucnu zpoplatní. Systém vyžaduje po žadatelích vyplnit údaje o jejich osobě, minulosti a důvodu cesty. Tyto informace dříve lidé z bezvízových zemí poskytovali až při letu. Kritici tvrdí, že ESTA je jen jiná forma víza. To dnes Vondra rezolutně odmítl.

"Je to absolutní nesmysl. Ty údaje, které tam dáváte, je prostě nic. To je
to, co přesně Němci, Rakušané a další vyplňovali na ten papírek," prohlásil
vicepremiér. Podle něj k dnešnímu dni "zmizela jedna velká nespravedlnost". "Zatímco po léta Rakušané, Němci a další víza nepotřebovali, my jsme museli podstupovat tu ponižující proceduru. To skončilo," prohlásil Vondra na tiskové konferenci před odletem, které se vedle Langra zúčastnil i americký velvyslanec v Česku Richard Graber.

Ministr vnitra zdůraznil, že konec "další železné opony" přišel v den 19. výročí pádu komunismu v bývalém Československu a necelý rok po vstupu ČR do schengenského prostoru bez pasových kontrol. Připomněl také odpor starých států unie proti separátnímu vyjednávání Čechů s Američany ohledně zrušení víz.

Jejich odstranění přivítal rovněž vicepremiér a ministr životního prostředí
Martin Bursík. "To jsou důležité momenty, které jsou dokladem, že jsme
svobodnou společností a že jsme součástí svobodného světa. Kdykoli
překračuji hranice... bez jakýchkoli omezení, tak jsem za to velmi vděčný a
srovnávám to s tou dobou, kdy jsme nemohli vůbec cestovat, dokonce jsme
neměli po nějakou dobu ani cestovní pasy," řekl předseda Strany zelených
při oslavách dnešního Dne boje za svobodu a demokracii u Hlávkových
kolejích v Praze.

Bezvízový režim budou moci využívat Češi ke služebním a turistickým pobytům na maximálně 90 dní. O povolení, které bude platit dva roky, by člověk měl žádat nejpozději 72 hodin před odjezdem.
Autor: