Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do večera přibylo už 5679 nakažených. Výrazně roste také počet pacientů ve vážném stavu i obětí

Pro zdravotníky je to emočně velmi těžké. Od jara “jedou” v podstatě jen covid... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro zdravotníky je to emočně velmi těžké. Od jara “jedou” v podstatě jen covid... | foto: MAFRA

Praha Během středy zatím v Česku přibylo 5679 případů covidu, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných lidí s koronavirem, pacientů ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a ve středu je úmrtí zatím 26.

Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně nemocných je v Česku 73 463, přes 60 800 nakažených se už uzdravilo. Od začátku března se nakazilo víc než 135 000 lidí, přičemž v říjnu přibývá za každé dva až tři dny 10 000 nákaz covidem. Laboratoře v Česku vyhodnotily v úterý 30 894 testů, to je také dosavadní maximum od začátku března. Pozitivních na covid z nich byla víc než čtvrtina.

V úterý přibylo 8325 prokázaných případů nemoci covid-19. Dosavadní rekord zatím drží minulý pátek 9. října s 8617 nakaženými. Tento den se koronavirus potvrdil u takřka třetiny testovaných.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2678 lidí s koronavirem. Stav 578 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Od začátku října se počet hospitalizovaných i lidí vyžadujících intenzivní péči zvýšil víc než 2,5krát. 

Enormní přírůstky z posledních dnů vyvolávají obavy, zda zdravotnický systém bude mít dost kapacit i personálu, aby se mohl o pacienty postarat. Stát se proto snaží zajistit záložní lůžka, oslabenému personálu v nemocnicích pomůžou i medici.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterním televizním projevu řekl, že počet hospitalizací, těžkých případů a úmrtí v následujících týdnech podle modelů šíření viru ještě vzroste. Republiku podle něj čekají „tři složité a neveselé týdny“.

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 662 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Příbramsko s 583 případy. Třetím je okres Žďár nad Sázavou s 571 případy na 100 000 obyvatel za týden.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí v celém Česku od středy zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Vybrané školy v každém kraji jsou určeny pro děti záchranářů a dalších klíčových profesí. Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!