Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do vedení ODS se dere 'neprofesionální' politik Blažek

Česko

  20:00
BRNO - Tichá voda, která dokáže břehy mlít. I tak lze charakterizovat advokáta Pavla Blažka, pravděpodobného budoucího místopředsedu ODS. Nikdy nebyl profesionálním politikem, vždy se raději držel paragrafů.

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pavel Blažek je předsedou brněnské ODS, kde má za sebou podíl na převratu uvnitř strany, který sesadil dlouholetého krajského šéfa Milana Venclíka. Už loni si vysloužil nejprve titul jednoho z pověstných "kmotrů" v ODS, následně ho ale stranický šéf Mirek Topolánek označil společně s Pavlem Drobilem a Radimem Zikou za typ svého nástupce.

Čtěte také

Pro brněnskou ODS se přitom Blažek stal nejdříve kompromisním řešením – znesvářená křídla se na něm v roce 2007 shodla jako na kompromisním kandidátovi. Posléze právě on měl lví podíl na tom, že zástupci do té doby převažujícího křídla kolem někdejšího krajského předsedy Venclíka skončili v ústraní.

Právě "Blažkova" organizace Brno-střed pomohla přivést na jih Moravy Topolánka jako kandidáta do předčasných voleb; a to za zády Venclíka. Od té doby začal Venclíkův pád, který loni v létě skončil jeho sesazením z většiny funkcí a tento týden vypovězením koaliční smlouvy na hejtmanství. Podepsané právě Venclíkem.

"Jsme kotel, který vybuchl"
Lidé z jeho okolí hodnotí Blažka jako velice přemýšlivého; dává si pozor na svá vyjádření, v tom ho poznamenala právnická profese. Pokud ale už zacílí, míří trefně – například odchod Venclíka označil za snahu ukončit praxi "strany rodinného typu" a brněnskou ODS přirovnal ke "kotli, který vybuchl".

Šéf brněnské ODS Pavel BlažekSoučasně ale šachovým myšlením analyzuje dopředu – právě on po sesazení Venclíka pomohl prosadit i usnesení konzervující hlasovací poměry v jihomoravské ODS, aby rychlý nárůst členů v některé organizaci změny nezastavil.

Blažek přesto několikrát odmítl kandidovat na post primátora či na jiné politické funkce včetně poslance, drží se své advokátní kanceláře. Jako advokát mimo jiné v roce 2002 krátce zastupoval stát v kauze Diag Human, než tehdejší ministryně Marie Součková svěřila případ za podezřelých okolností advokátu Zdeňku Nováčkovi.

"V advokacii je mi lépe"
Sám Blažek tvrdí, že se v advokacii cítí lépe než v politice. Mezi klienty, které uvádí na stránkách své advokátní kanceláře, není s výjimkou Povodí Moravy (které je podle něj ale doménou jeho kolegy Milana Kyjovského) žádná státní instituce ani významná firma.

Přes svůj odstup si dokázal vybudovat a udržet pozici v brněnské ODS: v době, kdy byla strana v čele magistrátu, byl v letech 2002 až 2006 členem Rady města Brna a jako zástupce radnice řídil také městskou společnost Jižní centrum. Ta hospodaří s lukrativními pozemky v jižní části města, kde má vzniknout nová brněnská čtvrť. Byl a je také radním sedmdesátitisícové městské části Brno-střed.

Více o kongresu ODS

Jako zástupce ODS, která je v brněnském zastupitelstvu sice největší, ale přesto opoziční stranou, má respekt i u koaličních stran. Ty ho odkývly nejen do kontrolních funkcí předsedy dozorčí rady firem Spalovna komunálních odpadů a Brněnské vodárny a kanalizace, ale nechaly mu i výkonnou funkci v Jižním centru Brno, kde je místopředsedou představenstva.

Při dotazu na svůj život zdůrazňuje, že sice od roku 1995 pracuje jako advokát, ale v letech 1992 až 2002 navíc působil na katedře správního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, kterou vystudoval. V letech 1998 až 2002 byl například členem rozkladové komise Komise pro cenné papíry v Praze.

Zejména na přelomu století byl ve vedení několika soukromých firem. Tak se "potkal" například s nynějším jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem nebo s poslancem a kolegou z fakulty, dnešním náměstkem nejvyšší státní zástupkyně Zdeňkem Koudelkou (tehdy ČSSD) – založili firmu Vysoké učení Brno, která chtěla být novou univerzitou, plán ale nenaplnili.

Každý den najdete v LN rozhovor a profil jednoho z kadidátů do vedení ODS

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!