Do zdravotnictví půjde skrz úhradovou vyhlášku dalších 4,9 miliardy korun, dohodli se Babiš s Filipem

Autor:
  16:13
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se domluvili na tom, že do zdravotnictví skrz úhradovou vyhlášku půjde dalších 4,9 miliard korun navíc. Novinářům to v pátek řekli po jednání zdravotnických expertů obou stran.

Předseda vláda Andrej Babiš a předseda KSČM Vojtěch Filip při pietním aktu při příležitosti 70. výročí úmrtí druhého československého prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ůstí. | foto: ČTK

Babiš dosud úhradovou vyhlášku otevírat odmítal, v pátek ale připustil, že je to nutné kvůli kompenzaci zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun. Platí i původní závazek rozdělit z rezerv pojišťoven dalších šest miliard, takže v rozpočtu přibude zhruba 10,8 miliardy korun.

Podle původního znění vyhlášky má být příští rok na zdravotní péči k dispozici 334 miliard korun. „Když vezmeme ty rezervy a k tomu 4,9 miliardy, tak se bavíme kolem 10,8 miliardy přibližně. To si myslím, že je blízko představám zástupců KSČM,“ uvedl po jednání Babiš. Filip dodal, že skrze vyhlášku se rozdělí i šest miliard, které původně plánovalo ministerstvo distribuovat nad její rámec.

Předseda KSČM předpokládá, že komunisté na základě páteční dohody pravděpodobně podpoří vládní návrh rozpočtu v prvním čtení Sněmovny.

Vstoupit do diskuse (4 příspěvky)

Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia
Ideální na snídani i rychlou večeři? Test čerstvých sýrů s jogurtem Hollandia

Jemná krémová textura, svěží chuť a univerzální využití v každodenní kuchyni. Redakce eMimina otestovala dva čerstvé sýry s jogurtem od české...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.