Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš: Bátoru nevyhodím, je to svědomitý katolík

Česko

  16:24aktualizováno  17:15
PRAHA - Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ostře postavil proti otevřenému dopisu, ve kterém senátoři vyzývají premiéra Nečase, aby okamžitě odvolal z funkce ředitele Personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátoru pro jeho "minulost spjatou s extremistickými a radikálními silami".

"Od nástupu pana Bátory jsem nezískal jediný faktický údaj, čeho tak špatného se pan Bátora měl údajně dopustit. Pan Bátora je svědomitý člověk, katolík, národovec a konzervativec," napsal ve svém otevřeném dopise Dobeš (VV).

ČTĚTE VÍCE:

Podle senátorů je nemyslitelné, aby se Bátora ovlivňoval chod ministerstva školství. "Ladislav Bátora, sympatizant a kandidát nacionálně-extremistické Národní strany, jež se otevřeně hlásila k rasismu, se navíc podle dostupných informací pohyboval mezi spolky, které byly sledovány pro svoji aktivní podporu antisemitismu a fašismu bezpečnostními složkami státu," stojí například v otevřeném dopise senátorů.

Ministr se tak v dopise zároveň odpůrců Bátory ptá, jestli jim opravdu tolik vadí, že má Bátora "kladný vztah k národu, že je zásadovým člověkem římskokatolického vyznání a národním konzervativcem staré dobré školy".

Proti pěsti pěst! psal Bátora LN

V roce 2007 zaslal Bátora dopis redakci LN, ve kterém označil Kaplického Blob za "zednářský templ" a jeho příznivcům hrozil pěstí. Dopis je zakončen pozdravem prvorepublikových fašistů "Proti ideji ideu, ale proti pěsti pěst!"

Blob? Proti pěsti pěst!
4. května 2007 17:33
Ad LN 4. 5.: Klaus proti blobu

Nesmírně oceňuji nesmlouvavé a lidsky i politicky statečné stanovisko prezidentovo vůči Kaplického perverznímu a ironizujícímu návrhu nové budovy naší Národní knihovny. Takové monstrum by v kombinaci se svým určením působilo (a to kdekoliv!) jako pěst na oko. A po mnoho let jako do očí bijící výsměch našemu národu a tisícileté svébytnosti jeho kultury.

Nic na tom nemění, že naše kulturní statky z nejposvátnějších, knihy vydané před rokem 1800, by do této stavební zrůdnosti, akceptovatelné snad jako cirkusové šapitó nebo zednářský templ, přeneseny nebyly...

Pane prezidente, v této lidské barikádě zamezující další útok na sebeúctu a sebevědomí českého národa počítejte s jedním místem i pro mne, jakkoli třeba jen někde v druhé či třetí řadě...
Proti ideji ideu, ale proti pěsti pěst!

Dopis ministra školství

Sám Bátora se nebojí, že by akce senátorů mohla nějak výrazně ovlivnit jeho působení na ministerstvu. "Zarazila mě sestava senátorů, která  se pod ten dopis podepsala. To je samý komunista. Já od těhle lidí nečekám žádné uznání. To jsou internacionalisti a já jsem vlastenec," řekl LN Ladislav Bátora. 

PSALI JSME:

Iniciátorem dopisu, který včera podepsalo 26 senátorů, je senátor Marcel Chládek (ČSSD). Dobeš tak Chládka vyzývá, aby předložil konkrétní důkaz rasistického nebo xenofobního činu, kterého se měl Bátora dopustit. "A takovou záležitost bych jistě neprodleně a odpovědně řešil," vzkazuje Dobeš Chládkovi.

ARGUMENTY PROTI BÁTOROVI:

Ladislav BátoraBátora působí na ministerstvu školství od dubna. Nejdříve byl ministrovým poradcem, od srpna zastává funkci šéfa personálního odboru.

Bátorova minulost je spojená s Národní stranou, za kterou kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Partaj na sebe upoutala pozornost třeba návrhem na "dobrovolný přesun Cikánů do země zaslíbené".

Jeho odpůrci mu vyčítají také to, že se před lety účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Bátora se ve svých vyjádřeních také ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat