5. srpna 2011 16:24, aktualizováno  17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš: Bátoru nevyhodím, je to svědomitý katolík

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Ministr školství Josef Dobeš (VV) se ostře postavil proti otevřenému dopisu, ve kterém senátoři vyzývají premiéra Nečase, aby okamžitě odvolal z funkce ředitele Personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátoru pro jeho "minulost spjatou s extremistickými a radikálními silami".

"Od nástupu pana Bátory jsem nezískal jediný faktický údaj, čeho tak špatného se pan Bátora měl údajně dopustit. Pan Bátora je svědomitý člověk, katolík, národovec a konzervativec," napsal ve svém otevřeném dopise Dobeš (VV).

ČTĚTE VÍCE:

Podle senátorů je nemyslitelné, aby se Bátora ovlivňoval chod ministerstva školství. "Ladislav Bátora, sympatizant a kandidát nacionálně-extremistické Národní strany, jež se otevřeně hlásila k rasismu, se navíc podle dostupných informací pohyboval mezi spolky, které byly sledovány pro svoji aktivní podporu antisemitismu a fašismu bezpečnostními složkami státu," stojí například v otevřeném dopise senátorů.

Ministr se tak v dopise zároveň odpůrců Bátory ptá, jestli jim opravdu tolik vadí, že má Bátora "kladný vztah k národu, že je zásadovým člověkem římskokatolického vyznání a národním konzervativcem staré dobré školy".

Proti pěsti pěst! psal Bátora LN

V roce 2007 zaslal Bátora dopis redakci LN, ve kterém označil Kaplického Blob za "zednářský templ" a jeho příznivcům hrozil pěstí. Dopis je zakončen pozdravem prvorepublikových fašistů "Proti ideji ideu, ale proti pěsti pěst!"

Blob? Proti pěsti pěst!
4. května 2007 17:33
Ad LN 4. 5.: Klaus proti blobu

Nesmírně oceňuji nesmlouvavé a lidsky i politicky statečné stanovisko prezidentovo vůči Kaplického perverznímu a ironizujícímu návrhu nové budovy naší Národní knihovny. Takové monstrum by v kombinaci se svým určením působilo (a to kdekoliv!) jako pěst na oko. A po mnoho let jako do očí bijící výsměch našemu národu a tisícileté svébytnosti jeho kultury.

Nic na tom nemění, že naše kulturní statky z nejposvátnějších, knihy vydané před rokem 1800, by do této stavební zrůdnosti, akceptovatelné snad jako cirkusové šapitó nebo zednářský templ, přeneseny nebyly...

Pane prezidente, v této lidské barikádě zamezující další útok na sebeúctu a sebevědomí českého národa počítejte s jedním místem i pro mne, jakkoli třeba jen někde v druhé či třetí řadě...
Proti ideji ideu, ale proti pěsti pěst!

Dopis ministra školství

Sám Bátora se nebojí, že by akce senátorů mohla nějak výrazně ovlivnit jeho působení na ministerstvu. "Zarazila mě sestava senátorů, která  se pod ten dopis podepsala. To je samý komunista. Já od těhle lidí nečekám žádné uznání. To jsou internacionalisti a já jsem vlastenec," řekl LN Ladislav Bátora. 

PSALI JSME:

Iniciátorem dopisu, který včera podepsalo 26 senátorů, je senátor Marcel Chládek (ČSSD). Dobeš tak Chládka vyzývá, aby předložil konkrétní důkaz rasistického nebo xenofobního činu, kterého se měl Bátora dopustit. "A takovou záležitost bych jistě neprodleně a odpovědně řešil," vzkazuje Dobeš Chládkovi.

ARGUMENTY PROTI BÁTOROVI:

Ladislav BátoraBátora působí na ministerstvu školství od dubna. Nejdříve byl ministrovým poradcem, od srpna zastává funkci šéfa personálního odboru.

Bátorova minulost je spojená s Národní stranou, za kterou kandidoval ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Partaj na sebe upoutala pozornost třeba návrhem na "dobrovolný přesun Cikánů do země zaslíbené".

Jeho odpůrci mu vyčítají také to, že se před lety účastnil přednášky o českém protižidovství pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast chválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Bátora se ve svých vyjádřeních také ostře vymezuje vůči evropeismu, multikulturalismu, feminismu, antidiskriminaci či ekumenismu.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz