14. listopadu 2012 9:20, aktualizováno  10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš chce rezignovat až v prosinci, Peake to považuje za zbabělé

Pavel Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Dobeš | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) odstoupí v prosinci bez ohledu na funkčnost registru vozidel, uvedla to Česká televize. K rezignaci ho vyzvalo vedení LIDEM.

Předsednictvo strany LIDEM ho vyzvalo k rezignaci v úterý večer mimo jiné právě kvůli problémům se spuštěním registru. Dobeš původně sliboval, že vyvodí osobní odpovědnost až v případě, že registr nebude v prosinci plně funkční. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake chce ale jeho odchod bezodkladně, Dobešovy odklady označila za zbabělost.

ČTĚTE VÍCE

Nyní ale oznámil, že v prosinci skončí za jakýchkoli okolností. "Ano, ať už to bude fungovat, nebo ne, protože důvěra strany je v tuhle chvíli velmi ohrožena," řekl Dobeš serveru iDnes.cz při příchodu na dnešní jednání vlády.

PROBLÉMY S REGISTREM VOZIDEL

  •  Problémový registr byl spuštěn na začátku července a ani po čtyřech měsících nefunguje bez chyb.
  •  Kvůli jeho nefunkčnosti policie nedokáže jednoduše zjistit, komu vůz patří, případně z fotografie usvědčit viníka.
  •  Stále není propojen s evidencí obyvatel a právnických osob.

"Pan ministr Dobeš zřejmě aspiruje na advokáta roku," uvedla ale Peake v prohlášení pro ČTK. Ministr podle ní využívá toho, že vedení strany LIDEM jej sice vyzvalo k rezignaci, ale výslovně neřeklo, že má odejít hned.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)

"Považuji to za zbabělost," komentovala vicepremiérka Dobešův postup.

Strana LIDEM si 3.listopadu na svém sjezdu zvolila své první oficiální vedení, v něm se však Dobeš již neobjevil. Sám dříve uvedl, že nechce figurovat ve vedení strany, dokud se nevyřeší situace se špatně fungujícím registrem. Situaci kolem registru několikrát kritizovala šéfka LIDEM Karolína Peake, na kongresu ODS se o problémech s ním zmínil i premiér a předseda občanské demokracie Petr Nečas. V úterý pak sdělila ČTK Peake, že vedení strany vyzvalo Dobeše k odstoupení.

khuKarel Hrubeš, Lidovky.cz, ČTK