Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš: Nečas má na stole moji demisi k 3. prosinci

Česko

  15:21aktualizováno  15:58
PRAHA - Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) předal premiérovi Petru Nečasovi svou demisi k datu 3. prosince. Řekl to novinářům po setkání se předsedou vlády. Dobešův odchod z čela ministerstva žádá jeho vlastní strana LIDEM, která ale chce, aby odešel okamžitě. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake už oznámila, že v ministerském křesle by ráda viděla svého podřízeného Roberta Vacka.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) foto: ČTK

Dobeš s novináři krátce hovořil před Strakovou akademií, kde se s premiérem setkal bezprostředně po jednání vlády. Podrobnější názor šéfa kabinetu na vývoj okolo odchodu ministra dopravy se zatím nepodařilo získat.

ČTĚTE TAKÉ:

Premiér Nečas netradičně nepřišel ani na pravidelnou tiskovou konferenci k výsledkům schůze kabinetu. "Rozhodnutí pana Pavla Dobeše rezignovat na post ministra dopravy k 3. prosinci 2012 beru na vědomí," vzkázal jen.

Nejmenší vládní strana LIDEM vyzvala Dobeše k odchodu na jednání svého vedení v úterý večer. Jedním z důvodů mají být problémy se spuštěním centrálního registru vozidel, který stále není plně funkční. Podle dnešních slov šéfky strany a vicepremiérky Karolíny Peake vyšly okolo registru najevo další znepokojivé informace. Peake si Dobešův odchod přeje už delší dobu, podle některých spekulací je jeho konec součástí dohody s Nečasem o podpoře poslanců LIDEM pro církevní restituce.

Peake dnes na Dobešovo ranní oznámení, že odejde až v prosinci, reagovala slovy o ministrově zbabělosti. Dobeš jí po jednání vlády ostré vyjádření vrátil. "Já považuji za zbabělost to, že někdo není ani ochoten mne pozvat na to jednání, kde je bod odvolání ministra z funkce. To považuji za neobvyklé a nedospělé jednání," uvedl.

Dobeše dnes z Rakouska pochválil prezident Václav Klaus, který jej označil za jednoho z relativně úspěšných ministrů. Slova prezidenta Klause, že je Dobeš z jeho pohledu schopný ministr, politik ocenil. "Za ta slova mu velmi děkuji, opravdu jsme se snažili," poznamenal.

Dobešův odchod z čela ministerstva žádá jeho vlastní strana LIDEM, která ale chce, aby odešel okamžitě. Vicepremiérka a šéfka LIDEM Karolína Peake už oznámila, že v ministerském křesle by ráda viděla svého podřízeného Roberta Vacka.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...