29. srpna 2011 21:54, aktualizováno 30. 8 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš přemístí Bátoru. Kalousek: Je to trafika, ale bezpečná

Ladislav Bátora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Bátora | foto: ČTK

PRAHA Ministr školství Josef Dobeš po pondělní večerní dohodě s předsedou TOP 09 Schwarzenbergem odvolá z funkce personálního ředitele Ladislava Bátoru. Bátora na ministerstvu ale zůstane.

Existenci dohody potvrdil i šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Ano, taková dohoda existuje," řekl bez bližších podrobností. Naopak Bátora o svém konci ještě večer nevěděl. "Já to nechci komentovat," reagoval na dotaz LN. Informaci přineslo s odvoláním na nejmenovaný zdroj z TOP 09 Aktuálně.cz.

Podle Víta Bárty z VV by měl být Bátora převelen na post zástupce ředitele kabinetu ministra."Bude vicekancléř ministerstva školství," objasnil další Bátorům osud v úřadu Bárta v rozhovoru pro ČT. Jeho pracovní náplň se prý bude týkat především informatiky a majetkových otázek.

"Pro je tato informace nová, myslel jsem, že z pana Bátory bude řadový úředník," reagoval na slova exministra dopravy poslanec TOP 09 Stanislav Polčák.

VÍCE K TÉMATU

"Jsem rád, že pan předseda Schwarzenberg uplatnil svou autoritu, tam kde selhala autorita pana premiéra, a že ten člověk ve funkci personálního ředitele nebude," sdělil LN ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ředitel personálního odboru má podle něj velmi výrazné správní kompetence, včetně toho že garantuje etický kodex zaměstnanců. Budoucí Bátorova pozice je pak jen trafika bez významu. "Bude to sice trpěný trafikant, což je sice ostuda, ale už ne nebezpěčná ostuda," dodal Kalousek.

KAUZA BÁTORA

Vývoj událostí okolo angažmá předsedy iniciativy Akce D.O.S.T. Ladislava Bátory na ministerstvu školství: 22. února - Podle médií ministr školství Josef Dobeš (VV) představil na poradě vedení ministerstva Ladislava Bátoru jako svého poradce i jako kandidáta na svého náměstka.

Bátora je předsedou iniciativy Akce D.O.S.T., která mimo jiné podporovala prezidenta Václava Klause v odporu proti lisabonské smlouvě, odmítá některou agendu EU a postavila se také proti výuce sexuální výchovy na školách. Bátorovi se dále vytýká, že byl v roce 2006 na Vysočině jako nezávislý volebním lídrem kandidátky Národní strany (nacionalistická strana, která dlouhodobě vystupovala proti EU, Romům nebo přistěhovalcům).

24. února - Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že si "nedovede představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství".

28. února - Prezident Klaus označil kauzu okolo Bátorova zaměstnání na ministerstvu školství za diktaturu politické korektnosti".

5. března - Dobeš uvedl, že Bátora mu byl doporučen lidmi z prezidentova okolí.

17. března - Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (FFUK) se postavila proti tomu, aby byl Bátora poradcem ministra školství.

4. dubna - Dobeš jmenoval Bátoru svým ekonomickým poradcem.

13. července - Dobeš řekl, že Bátoru jmenuje ředitelem personálního odboru. Bude řešit snižování počtu zaměstnanců a audit budov.

4. srpna - Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS vyzvali otevřeným dopisem premiéra Petra Nečase, aby zajistil odvolání Bátory z funkce ředitele personálního odboru ministerstva školství. Zdůvodňují to Bátorovým někdejším propojením s nacionalistickou Národní stranou.

5. srpna - Dobeš se ostře ohradil proti kritice senátorů. Bátora je prý svědomitý národovec a katolík a neexistují žádné důkazy, že by byl rasista.

7. srpna - Bátora napsal spolu s dalšími představiteli iniciativy D.O.S.T. velvyslanci USA v ČR Normanu Eisenovi, že nesouhlasí s jeho podporou pochodu homosexuálů v Praze. Iniciativa v čele s Bátorou zároveň také kritizovala záštitu, kterou nad akcí homosexuálů převzal primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

9. srpna - Bátorovy názory na chystaný pochod sexuálních menšin nemůže nikdo považovat za postoj České republiky, uvedl premiér Nečas. Podle předsedy vlády je nepřijatelné, aby se úředník choval jako politický aktivista.

16. srpna - Věci veřejné nebudou na ministra školství Dobeše (VV) tlačit kvůli odvolání Bátory.

17. srpna - Ministři TOP 09 opustili jednání vlády na protest proti Bátorovi. Podle nich urazil ministra zahraničí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) prohlásil, že se ministři vrátí, až odejde Bátora nebo Dobeš. Bátora na svém facebookovém profilu mimo jiné označil Schwarzenberga za "chudáčka starého".

18. srpna - Premiér Petr Nečas (ODS) požadoval od ministra školství Dobeše (VV), aby se jednoznačně distancoval od výroků svého podřízeného.

19. srpna - Dobeš se veřejně distancoval od slov svého podřízeného Ladislava Bátory na adresu ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. 21. srpna - Ministr Kalousek potvrdil, že za ministry TOP 09 budou na jednání vlády chodit jen náměstci. A to až do té doby, než bude odvolán úředník Bátora 22. srpna - Premiér Nečas se podivil proč TOP 09 proti Bátorovi neprotestovala dříve.

24. srpna - Vláda na pravidelné schůzi jednala bez účasti ministrů TOP 09.

29. srpna - Ministr školství Dobeš (VV) se na večerním jednání dohodl s ministrem zahraničí Schwarzenbergem, že k 1. září odvolá Bátoru z postu personálního ředitele. Bátora na ministerstvu ale zůstane. Schwarzenberg potvrdil, že ministři za TOP 09 půjdou ve středu na zasedání vlády.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz