Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš: Razie se mě netýká. Policii však zajímá 'jeho' tendr

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Byla to bleskurychlá operace: minulý týden vtrhli do pražské centrály ministerstva školství detektivové z protikorupční policie. Na konci zátahu si kriminalisté z úřadu odnesli několik počítačů a veškeré dokumenty z připravované zakázky na podporu výzkumu a vývoje.

„Prověřujeme přípravu této veřejné zakázky,“ potvrdil LN vedoucí jihočeské expozitury protikorupční policie Marek Belko, která má kauzu od počátku na starosti.

Provozování databáze, která kontroluje využívání státních prostředků na vědu a výzkum, tento rok končí. Na její pokračování měl být původně v prosinci vypsán mnohamilionový tendr. A právě jeho příprava nyní detektivy zajímá.

„Šetření policie se týká zakázky z roku 2007, jedná se o smlouvu na zajištění softwaru na podporu výzkumu a vývoje, jejíž platnost končí v září roku 2011," reagoval poté, co informaci přinesly LN, ministr školství Josef Dobeš (VV). "Ačkoli mi někteří úředníci doporučovali, tuto smlouvu prodloužil v rámci tzv. 'jednání bez uveřejnění', odmítl jsem takové prodloužení podepsat a rozhodl, že zakázka může pokračovat pouze na základě řádného a transparentního výběrového řízení,“ dodal Dobeš.

Jeho slova však exkluzivně pro LN zpochybnil Belko: "Platí to, co jsem říkal včera. Proveřování se týká aktuální přípravy výberového řízení, ne výběrového řízení v roce 2007."

Zakázka na míru?

Experti se shodují, že důvody šetření mohou být v podstatě dva: buď má policie podezření, že byla zakázka připravována na míru pro předem vybraného zájemce, nebo mělo dojít k jejímu „umělému“ navýšení.

S podezřelými zakázkami mělo ministerstvo školství problémy už v minulosti. Minulý rok například Dobeš odvolal po tlaku médií z funkce šéfa odboru investic Michala Pilina. Pilin musel z ministerstva odejít už za ministrování Ondřeje Lišky (SZ) kvůli údajným manipulacím s výběrovými řízeními na výstavbu budov několika vysokých škol.

K TÉMATU:

Dobeš ho přijal zpět. Když se ovšem informace o jeho návratu objevila v médiích, rozhodl se Dobeš úředníka znovu odvolat. Policie také nedávno zasahovala na ministerstvu kvůli tomu, že na školství fungoval účet, díky kterému bylo možné číst poštu zaměstnanců. Nakonec ale policie shledala, že nedošlo k trestnému činu. Zaměstnanci prý o kontrole pošty věděli z vlastních pracovních smluv. Přímo na ministerstvu školství pak policie zatkla bývalého libereckého zastupitele za ODS Jiřího Zeronika.

Ten byl prý jedním z těch, kdo nabízel Šimonu Stejkozovi (asistentovi poslance Michala Babáka – pozn. red.) patnáct milionů za to, že u VV zařídí dotaci z EU na jejich novou soukromou školu. Po zatčení se při výslechu všichni tři podnikatelé do protokolu přiznali. Po poradě s právníky ale už mluvili jinak. Šlo prý jen o lobbing.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...