Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti odmítli setkání s Dobešem. 'Chtěl se jen zalíbit'

Česko

  7:35
Ministr školství Josef Dobeš si na pátek naplánoval setkání se studenty. Chtěl s nimi řešit připravovanou reformu školství. Zástupci studentů ale pozvánku na setkání odmítli a vzkázali mu: Nebudeme vám vylepšovat mediální obraz.

Týden neklidu foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Dobeš si přitom od studentů vyslechl tvrdou kritiku paradoxně právě za to, že s nimi o reformě nechtěl jednat. Při středeční demonstraci před Úřadem vlády v rámci Týdne neklidu, kterou studenti zorganizovali, se Dobeš neukázal. Premiér Nečas to pak vysvětloval tím, že Dobeš nemohl opustit zasedání vlády.

ČTĚTE TAKÉ:

Teď ale ministr poslal prostřednictvím agentury Studenta pozvánku na páteční setkání. Stojí v ní, že chce se studenty debatovat o připravovaných reformách. "Plně respektuji demokratickou diskusi, která vede k vzájemnému pochopení stanovisek a přináší oboustranně přijatelná řešení," avizoval ministr schůzku.

Josef Dobeš.

Zástupci studentů ale toto setkání s Dobešem odmítli. "Já vůbec nevím, s kým tam vlastně bude (Dobeš) jednat. Pořádá to agentura Studenta, která vydává podivné průzkumy, které by hned každý sociolog hodil do koše, a zveřejňuje je ve svém diskreditačním časopise. Podle mne to Dobeš dělá jen proto, aby se vytvořil mediální obraz 'vždyť já s vámi jednám, tak o co vám jde'," reagoval na Dobešovo pozvání Jan Gruber z iniciativy Za svobodné vysoké školy.

Dobeš couvá od školného

Ministr školství Josef Dobeš po studentských  protestech couvá. Navrhne vládě, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní doby studia.

"Tento ústupek vzešel z toho, kdy jeden z koaličních partnerů, TOP 09, zhruba před 14 dny se potkali se studenty a rezignovali na možnost školného. To byl první krok, který v tom všem byl. Zrovna TOP 09, která byla nejhlasitější, když jsme vyjednávali program této vlády," řekl Dobeš tento týden novinářům, když se jej ptali na změny ve školném.

Podle Gazdíka ale TOP 09 o žádných změnách ve školném s nikým nejednala. "TOP 09 školné podporuje. Ministr školství ale bohužel předložil kalamitní návrh jak o školném, tak o finanční pomoci studentům, která školnému musí předcházet. Promarnil rok času," řekl Gazdík.

Gruber upozorňuje i na další problémy, které jsou s debatou spojené. Dobeš se chtěl setkat jen pár hodin před oficiálním jednáním s konferencí rektorů a Radou vysokých škol. "To jsou legitimní zástupci univerzit a s nimi by měl jednat," řekl Gruber.

Martina Čmielová z agentury Studenta ale náznaky od studentů odmítá: "Žádný záměr, aby to kolidovalo, v tom nebyl. Netuším, kdy se setkání s rektory domluvilo, ale náš termín jsme dostali od pana ministra koncem minulého týdne a řídili jsme se podle jeho časových možností."

Demonstrace proti vysokoškolským reformám, které plánuje ministr školství Dobeš, se dnes zůčastnilo podle odhadů až deset tisíc lidí. Studenti přišli před úřad vlády

"Zástupci studentů tak nevyužili příležitost vyjádřit se k věcnému návrhu zákona ještě před tím, než se jím bude zabývat vláda, a probrat s ministrem své připomínky. Iniciativa Za svobodné vysoké školy shodou okolností pořádá v podobném termínu vlastní diskuzi se zástupci Strany Zelených, ČSSD a KSČM," upozornila Čmielová v tiskovém prohlášení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat