Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš na dopravu dosadil otce. 'Pracuje zadarmo,' tvrdí

Pavel Dobeš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Dobeš | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Odvolaný šéf Ředitelství silnic a dálnic René Poruba plánuje návrat do soukromé sféry. V případě setrvání na ředitelství by se totiž obával dalších konfliktů s ministrem dopravy Pavlem Dobešem. Uvedl, že na dopravě pracuje také Dobešův otec.

Poruba to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr Dobeš v pátek do čela Ředitelství silnic a dálnic jmenoval Davida Čermáka.

ČTĚTE TAKÉ:


"Očekávám, že po dnešním vystoupení na mě určitě budou učiněny další žaloby za poškozování dobrých jmen, očekávám, že na mě vyplavou nové audity, které ukážou, jak jsem špatně pracoval. Já mám svědomí čisté, raději odejdu zpátky do soukromé sféry než pracovat v takové atmosféře a pracovat za takových podmínek pro tento stát," uvedl Poruba.

Dobeš se jeho odchod zdráhá komentovat

Vedením Ředitelství silnic a dálnic byl pověřen od loňského září. O odvolání Poruby se spekulovalo v souvislosti s čistkou spojenou s odstraňováním lidí napojených na neoficiálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Minulý měsíc o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek.

Důvody pro odvolání Poruby úřad odmítl komentovat. Dobeš pouze řekl, že personální změna nesouvisí s kauzou Víta Bárty. "Souvisí to s komunikací mezi ministerstvem dopravy a Ředitelství silnic a dálnic.  Co se týče našeho směřování, tak jsme si s panem ředitelem řadu věcí vyříkali a já jsem mu také za jeho práci v řadě případů poděkoval," řekl ministr ve čtvrtek.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Částečně se jako Bártův muž cítím a vůbec se za to nestydím," řekl dnes Poruba s poukazem na to, že se s Bártou zná už od studií. Za "Bártova muže" ale Poruba označil také svého nástupce Čermáka. Dříve působil v resortu dopravy jako Dobešův poradce v otázkách přípravy strategických dokumentů týkajících se rozvoje dopravní infrastruktury. Byl také poradcem předchozích ministrů Radka Šmerdy a Milana Šimonovského.

V České televizi Poruba rovněž uvedl, že v ministerské pracovní skupině, která dohlíží na stavby z dřívějších let, pracuje také Dobešův otec. "Ano, můj otec tam působí jako člověk, který má dvacetiletou praxi v oboru, je to stavební inženýr, který pracoval jako rozpočtář pro velkou společnost. Všechnu svoji práci dělá zdarma," řekl serveru iDnes.cz Dobeš.

O účast ve skupině ho prý ministr sám požádal. Dále tam zasedají lidé z Ředitelství silnic a dálnic, Státního fondu dopravní infrastruktury, ministerstva dopravy, ale i expert ze společnosti Pragoprojekt či právníci.

Tlaku kvůli sporné D47 čelil Poruba i Dobeš

Poruba se do povědomí veřejnosti dostal hlavně sporem se stavební společností Eurovia CS o devítikilometrový úsek D47 poblíž Ostravy, na kterém Ředitelství silnic a dálnic reklamuje celkem 901 závad. Eurovia pochybení odmítá a tvrdí, že za řadu vad může právě Ředitelství silnic a dálnic špatnou údržbou. Kvůli tomuto sporu se s ředitelstvím soudí u rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR.

ČTĚTE VÍCE:


Již ve čtvrtek Poruba připustil, že kvůli sporu o reklamace na D47 čelí tlaku. "Tyto tlaky vycházejí z okruhu skupin, jejichž snahou je dohodnout se se zhotovitelem zvlněné komunikace, a to bez ohledu na škodu, která může být způsobena státu. Vím také, že pod stejným tlakem je i ministr dopravy Pavel Dobeš," sdělil odvolaný šéf Ředitelství silnic a dálnic.

Setrvání Čermáka podle Dobeše? Vhodné priority

Ředitelství silnic a dálnic nyní podle ministerstva vypracuje koncept svého fungování. Dokument má být hotový do konce května, kdy jej předloží ministru dopravy, který ho bude konzultovat s premiérem. Setrvání Čermáka na postu šéfa Ředitelství silnic a dálnic Dobeš podmínil právě vhodným sestavením priorit a kroků v rámci vypracované strategie.

Poruba dnes řekl, že pracovní verzi podobného dokumentu přitom už ministrovi dopravy předložil. Rozpracovaný materiál Poruba předá svému nástupci. Formálně dosud Poruba rozhodnutí o tom, že skončilo jeho pověření vést podnik, neobdržel. Předpokládá však, že se tak stane v pondělí. Úkolem nového ředitele bude podle ministerstva zejména stabilizace ŘSD a zlepšení jeho komunikace s firmami a veřejnosti, uvedlo v pátek ministerstvo.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...