Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš: Škrty v rozpočtu VŠ nahradí peníze z EU

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Vysoké školy sice dostanou v příštím roce od státu o 1,2 miliardy méně, chybějící peníze jim ale nahradí dotace z fondů EU. Ministr školství Josef Dobeš (VV) tak reagoval na varování akademiků, že s klesajícími financemi se sníží i kvalita výuky. Podle Dobeše mohou školy v příštích třech letech čerpat na vědu a vzdělávání až 40 miliard ve formě evropských dotací.

Problém je ovšem v tom, že na tyto peníze dosáhnou jen mimopražské univerzity, Praha jako bohatý region nemá na podporu nárok.

"Ekonomická situace České republiky bohužel neumožňuje, aby byl rozpočet resortu školství navýšen tak, jak by potřeboval a zasluhoval," konstatoval Dobeš. Dodal, že škrty jsou nevyhnutelné.

ČTĚTE VÍCE:

Zhruba 32 miliard budou moci školy čerpat z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, z něhož je financován třeba vznik nových vědeckých center. O dalších sedm miliard si mohou školy žádat v rámci programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, tyto peníze jsou určeny třeba na posílení spolupráce mezi vědeckými centry na univerzitách a firmami. Na tyto peníze ale nedosáhnou pražské univerzity, přičemž třeba Univerzita Karlova produkuje nejvíce vědeckých výsledků ze všech českých škol.

Dobeš proto jako kompenzaci pošle na pražské doktorandské programy alespoň 120 milionů, které letos ušetřil snižováním byrokracie. Další miliardu chce ministerstvo rozdělit v rámci programu Excelence určeného školám s nejlepšími vědeckými výsledky.

Výdaje na studenta se příští rok sníží

Předseda ekonomické komise Rady vysokých škol Jakub Fischer ve čtvrtek upozornil, že podle návrhu rozpočtu na příští rok se mají výdaje na studenta bez započtení dotací z EU snížit z 65 000 na 60 000 korun.

Univerzity by měly hospodařit s částkou 21,6 miliardy, tedy asi o tři miliardy méně než v roce 2009. Počet studentů se přitom zvyšuje, zatímco v roce 2001 se jich na českých vysokých školách vzdělávalo 203 500, loni už to bylo 389 200 studentů.

PSALI JSME:

Zástupci univerzit také uvedli, že "schválení rozpočtu v této podobě povede ve svém důsledku ke snížení konkurenceschopnosti českého vysokého školství a ekonomiky ČR". Kvůli ohlášeným škrtům ve vysokém školství už plánuje senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) svolat mimořádné zasedání senátního výboru.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...