Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš přežil. Každý systém má problémy, omlouval registr Nečas

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) neodvolá ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM). Situace kolem kolabujícího registru vozidel se podle Nečase zlepšila. Vše je v pořádku, zhodnotil. Systém nicméně musí fungovat i nadále, jinak Dobeš skončí.

"Pracovní doba běží, systém běží, ale musí běžet neustále. Zatím nejsme na konci," řekl Nečas. Připustil ale, že registr ani v pátek nefunguje hladce. "Teď nekolabuje, jsou tam problémy, ale u kterého systému nejsou," omlouval chyby.

ČTĚTE TAKÉ:


Nečas připomněl, že v pondělí je úřední den, a zátěž nového systému tak bude proti čtvrtku a dnešku vyšší. "Ten systém zatím nekolabuje. A bude-li to takto fungovat dál a budou se postupně vychytávat mouchy, tak je to dobře," řekl. Zásadní podle něj je, aby byli občané u přepážek obslouženi.

"Kmitočet pracovní činnosti"
Když to řeknu velmi zjednodušeně, tak na ministerstvu dopravy po těch mých pondělních a úterních zákrocích se zvýšil kmitočet pracovní činnosti," poznamenal Nečas. Dodal, že jej ve čtvrtek ministr Dobeš informoval o tom, že dva a půl dne ministerstvo neopustil. "Což je možná škoda, že se tak nestalo už minulý nebo předminulý týden. Mohli jsme si mnohé ušetřit," podotkl předseda vlády.

ČTĚTE TAKÉ

Z hlediska občanů je podle Nečase podružné, zda mají úředníci se systémem nějaké problémy. Dobeš však podle něj není odpovědný za případné problémy způsobené "zásahy třetích stran", například nedostatečnou kapacitou některého počítačového serveru mimo ministerstvo dopravy.

Nečas řekl, že s Dobešem i s ministrem vnitra Janem Kubicem je v neustálém kontaktu. Vláda má od pondělí dvoutýdenní prázdniny. "Dostávám pravidelné informace," vysvětlil premiér. Jednou z nich je například doporučení ministru vnitra, aby spustil nezávislý audit fungování policejních registrů a jejich chování v minulých dnech a týdnech.

Proti Dobešovi byla i vlastní strana
Premiér dal v úterý Dobešovi čas právě do pátku. Pokud by systém i nadále kolaboval, ministra by odvolal. Dobeš posléze deklaroval, že by odešel sám. Ministr situaci ve čtvrtek vysvětloval také přípravnému výboru své strany LIDEM vicepremiérky Karolíny Peake. Ta dala jasně najevo, že by měl za problémy registru převzít osobní odpovědnost a odstoupit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Od svého spuštění 9. července s výjimkou tohoto čtvrtka každý den pravidelně kolaboval. Pokud fungoval, tak zápasil s řadou problémů. Dobeš tvrdil, že za kolaps může i policejní prezídium, dokonce naznačil, že registru tam někdo záměrně škodí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu
Ze života: Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Ráda bych s vámi sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít...