Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobešova diplomová práce? Plytká a nedostatečná, míní experti

Josef Dobeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Diplomová práce ministra školství Josefa Dobeše (VV) z psychologie, kterou v roce 1994 vypracoval na brněnské Masarykově univerzitě, má takové nedostatky, že neměla být vůbec obhájena.

Shodli se na tom experti, kteří ji na žádost Mladé fronty Dnes posuzovali, aniž věděli, kdo je jejím autorem. Dobeš si za kvalitou své diplomové práce, na jejímž základě získal titul magistr, stojí.

Dobešova práce se jmenuje Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů. "Práce, již jste mi předložili, neměla být vůbec připuštěná k obhajobě," tvrdí například profesor Jan Keller z ostravské univerzity. Na stejném závěru se s ním shodlo dalších pět odborníků, včetně psychologů.

ČTĚTE TAKÉ:


"Práce je obsahově výjimečně plytká. Bez zásadního přepracování neměla být vůbec obájena," řekl někdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Renomovanému psychologovi Slavomilu Hubálkovi je záhadou, jak mohla taková diplomová práce na katedře psychologie Masarykovy univerzity, která patří v Česku k nejlepším, vůbec vzniknout. Porovnávání dvou skupin zlodějů (s alternativními tresty a tresty vězení) podle něj nesplňuje nároky seriózního výzkumu. "Práce je metodologicky nepořádná a psychodiagnosticky neobratná. Diplomant patrně nestudoval žádnou zahraniční literaturu, tam by se to naučil," řekl Hubálek. Dobeše však chválí za aktuálně a správně zvolené téma.

Diplomová práce ministra školství Josefa Dobeše

Plytké závěry

Expertům také vadí plytké závěry práce, opisy přednášek nebo využívání dávno zastaralých výzkumů. To se týká třeba studie Johannesa Langeho z roku 1929, jehož výzkum na dvojčatech inspiroval německé nacistické špičky při zdůvodnění rasistické ideologie.

Vedoucím Dobešovy diplomové práce byl profesor Vladimír Smékal, jeho současný poradce. "Už si to vůbec neuvědomuji. V té době jsem byl zavalený povinnostmi. Děkuji za toto sdělení, budu muset zapátrat," řekl.

Dobeš výtky odmítá. Za svou prací, kterou kdysi vypracoval na brněnské univerzitě, si stojí. "Podařilo se mi obhájit význam alternativních trestů," řekl. Na webu ministerstva pak dnes vyvěsil prohlášení, kde uvádí, že pokud posudky považují jeho práci za nekvalitní, je to zřejmě tím, že co vědec, to jiný názor. Dobeš také upozornil, že psal diplomovou práci, nikoliv vědeckou publikaci. "Jako psycholog jsem se ale řadu let živil a myslím, že své práci a oboru rozumím," dodal.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!