12. října 2010 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobešův náměstek hrozil škole zrušením, ta ho teď žaluje pro vydírání

Josef Dobeš na tiskové konferenci Ministerstva školství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Dobeš na tiskové konferenci Ministerstva školství | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE) podala trestní oznámení na náměstka ministra školství Kryštofa Hajna. Při jednání s jejím vedením se prý dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání. V otevřeném dopise, to ministru školství Josefu Dobešovi píše rektor VŠTE Marek Vochozka.

Dobeš oznámil, že pozastavuje jakékoli oficiální i neoficiální aktivity spojené s uvedenou školou, a to až do té doby, než budou k dispozici výsledky hodnocení akreditační komise. Ty by měly být v listopadu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí úřadu Lucie Kubovičová. Teprve poté, co bude znát závěry akreditační komise, podle ní ministr případně podnikne další kroky.

O zrušení školy už uvažovalo ministerstvo před volbami, na jaře ale od záměru upustilo. Zrušení školy je prý podle náměstka Hajna politické rozhodnutí koalice. Zástupce školy šokoval způsob, jakým s nimi náměstek jednal, a to agresivně a nadřazeně, uvádí Vochozka v otevřeném dopise.

Mluvčí v této souvislosti uvedla, že Dobeš se na tuto kauzu "dívá s politováním". "Nechce řešit různé interpretace setkání, nicméně se rozhodl přijmout nad případem VŠTE osobní dohled," dodala Kubovičová v prohlášení.

'Pokud máte pocit že vás vydírám, máte pravdu!'
Vysoká škola může být zrušena jen zákonem. Ten ale zatím neexistuje. Náležitosti ke zrušení školy jsou prý podle náměstka triviální. "Pokud nebudete jednat ve smyslu tohoto dnešního zadání a bude to konfrontační, pro vás z toho vyplynou osobní důsledky! Pokud máte pocit, že vás vydírám, tak to se vůbec nemýlíte!" řekl prý Hajn.

Škola má předat svůj areál kraji a její studenti přejdou na Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích nebo na České vysoké učení technické v Praze. Je to stejný plán, jaký předložilo minulé vedení ministerstva. Podle otevřeného dopisu je uvolnění areálu náměstkovým "prvořadým politickým zadáním".

Škola žádá oficiální stanovisko ministerstva
"Jsme doslova otřeseni z toho, co a jakým způsobem nám bylo na jednání panem náměstkem prezentováno, a to tím spíše, že se uváděné požadavky zcela vymykají všeobecně zastávanému programovému vývoji vysokého školství, stejně jako dosavadním výrokům MŠMT," uvádí rektor v otevřeném dopise.

"Podle našeho názoru se jedná o bezprecedentní a v České republice nevídaný způsob výkonu státní moci a alarmující signál ohrožení demokratických fundamentů právního státu," uvedl mluvčí školy Petr Karlíček. Škola je podle něj plně funkční a dobře se rozvíjející organizací. "A přesto je terčem neodůvodněného ataku motivovaného politickými tlaky a majetkovými zájmy," podotkl. Vochozka žádá o oficiální stanovisko ministerstva k záměru školu zrušit.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!