Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dobrá práce, slýchá Červenka

Česko

Vlastně se toho oproti loňsku ani moc nezměnilo - Roman Červenka (24) zase ovládá statistiky. Jen místo extraligy se teď učí zvykat si na jeho jméno v ruské KHL. „Lidé mě už poznávají na ulici, pořád ode mě chtějí autogramy,“ líčí z Omsku hokejový útočník. Za 13 gólů a deset asistencí je už druhý v ligové produktivitě.

A s Norem Thoresenem se dokonce dělí o celkové prvenství v tabulce střelců.

* LN Takže lidé v Rusku se už naučili vyslovovat vaše jméno?

Asi jo, tady v Omsku určitě. Po zápase se z haly dostanu třeba až po dvou hodinách, protože fanoušci čekají na autogramy. Jdete do restaurace a lidé vás zdraví znovu. Je to příjemné.

* LN Užíváte si tam popularity. Je tedy mnohem výraznější oproti té, kdy jste býval hvězdou českých kluzišť?

Je to tím, že Praha je velké město a není tam jen hokej, ale i spousta dalších zálib. Tady v Omsku je pro lidi hlavně hokej, a proto ho sledují snad všichni. Jo, taky mě v Praze občas někdo poznal, ale určitě to nebylo takové jako teď. Já ovšem vím, že se mi nemusí dařit pořád. Že to klidně může být za chvíli úplně jinak.

* LN Upřímně - představoval jste si, že se v KHL takhle prosadíte?

Já si nepředstavoval nic. Nevěděl jsem, co mám očekávat, neznal jsem tuhle ligu ani zdejší hokej. Bylo to pro mě nové prostředí.

* LN Teď se však pohybujete v čele tabulky produktivity. A v polovině tohoto měsíce jste byl dokonce vyhlášen nejlepším útočníkem týdne. To potěší, ne?

Samozřejmě. Radost mi dělá každé ocenění, ale já vím, že musím dál makat. Protože jak jsem řekl, nemusí mi to jít pořád. I když teď je to rozjeté dobře...

* LN Sledujete pečlivě osobní statistiky?

Ne že bych se na ně díval každý den, ale vím o nich. Občas se podívám, jak na tom jsem, kolik mám bodů. Ono to totiž často běží i v televizi.

* LN Tak to vám určitě běží i v hlavě, že by takhle nebylo špatné celou sezonu skončit, že?

Daří se mi, ano. Dělám všechno pro to, abych vydržel co nejdéle. Jenže tady nikdy nevíte, co se stane. Takže tak o tom ještě moc nepřemýšlím, spíš se snažím soustředit na své výkony.

* LN Co vám pomáhá nejvíc? Souhra s Jaromírem Jágrem?

Ta je znát dost. Je to daleko lepší než loni v nároďáku. Zvykli jsme si na sebe.

* LN Jakub Klepiš, který z Omsku přestoupil do Ufy, však říkal, že hrát s Jágrem není jednoduché... Že nemáte na ledě svobodu a musíte se mu ve všem podřizovat.

Tohle není o podřizování se, ale hlavně o zvyku. My jsme se s Jardou líp sehráli a teď se jen snažím hrát svůj hokej.

* LN V Rusku dává vedení klubu výrazně najevo nespokojenost. Když je teď Omsk třetí, umí váš zaměstnavatel i pochválit?

Je pravda, že když se nedaří, tak je zle. Ale u nás je v současnosti pohoda dost znát. Třeba minulý týden za náma přišel manažer a poděkoval nám za dobré výkony. Když se potkáme v hale, lidé nahoře mi řeknou: dobrá práce. Potěší mě to.

* LN Určitě je o vás zájem i v médiích. Pokročil jste s jazykem?

Když jste někde tři měsíce, určitě se to projeví. Rozumím skoro všemu, ale do televize na rozhovor si ještě netroufnu. Už takhle, když se bavím s klukama v naší kabině, tak vím, že pořád ještě používám dost špatných slovíček.

* LN Na ledě to ale není znát. Jaké největší rozdíly jste zaznamenal ve srovnání s extraligou?

Liga je každopádně kvalitnější, a to ve všech směrech. Jsou tu lepší hráči, víc a rychleji se bruslí, přestože to tak v televizi občas nevypadá. Co se týče hry, velká hřiště vám tu umožňují pouštět se víc do nějakých kombinací. I když já vždycky měl raději ty menší rozměry.

***

SPOLUHRÁČ JÁGR

* Sobotní duel s Novokuzněckem sice vyhrál Omsk 3:1, k čemuž přispěl jednou asistencí i Roman Červenka, ale utkání nakonec nedohrála česká hvězda Jaromír Jágr. Osmatřicetiletý útočník v průběhu první třetiny odstoupil, ovšem podle hlavního trenéra Raima Summanena není vážně zraněn. Má jen nespecifikované problémy v horní části těla. Zvýšila se tak šance, že by Jágr mohl v příštích dnech navštívit Českou republiku při příležitosti udělování státního vyznamenání, kterým má být ve čtvrtek oceněn od prezidenta Václava Klause.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...