Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ochránci uprchlíků z ‚Hlaváku‘ se kvůli Paříži bojí útoků. Sepsali ‚obranný manuál‘

Iniciativa Hlavák se bojí ataků po teroristickém útoku v Paříži. Členové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa Hlavák se bojí ataků po teroristickém útoku v Paříži. Členové... | foto: FB/ iniciativa Hlavák

PRAHA Pražská skupina dobrovolníků „Iniciativa Hlavák“, která už několik měsíců pomáhá uprchlíkům v Česku, přijala po pátečním teroristickém útoku ve Francii speciální opatření. Obává se totiž ataků v reakci na aktuální události.

Dobrovolníci se dohodli například na společném postupu v případě napadení i na tom, kdy na nádraží postavit stánek s viditelným nápisem „Pomoc uprchlíkům“.

Iniciativa Hlavák již několik měsíců pomáhá na pražském vlakovém hlavním nádraží. Dobrovolníci se starají 24 hodin denně o běžence propuštěné z detenčních zařízení, shánějí pro ně finanční prostředky, hledají provizorní ubytování a pomáhají jim s orientací v cizí zemi. Reakce na působení této skupiny, která zprvu fungovala jako uskupení několika lidí a dnes má již přes tři stovky členů, jsou ale od začátku kontroverzní.

Dobrovolníci se kvůli své činnosti musí už dlouhodobě vypořádávat s vlnou nenávisti. Na jednoho z hlavních členů skupiny a zastupitele Prahy 2 Michala Uhla kdosi podal trestní oznámení kvůli tomu, že u sebe doma ubytoval skupinu uprchlíků. Před nedávnem dokonce došlo i k fyzickému napadení - radikální fanoušci Sparty na začátku listopadu poničili stánek iniciativy.

Kdy postavit stánek? 17. listopadu raději ne

Páteční útok a především reakce některých lidí na teror, ke kterému se přihlásil Islámský stát, přiměly dobrovolníky ke změně pravidel. To kvůli strachu o bezpečnost dobrovolníků, kteří bývají často vystaveni výhrůžkám. „Milí, v souvislosti s útoky v Paříži jsme přijali následující opatření. Kdy stánek stavíme: neděle 15.11. - stánek nestavíme, pondělí 16.11. - stánek postavíme, úterý 17.11. - v souvislosti s demonstracemi stánek nestavíme, středa 18.11. a dál - stánek stavíme normálně,“ uvedl v příspěvku na Facebooku jeden z dobrovolníků. Vzkaz adresoval dalším pomocníkům, kteří se střídají ve směnách na hlavním nádraží.

„Víkend po pařížském útoku jsme z důvodu bezpečnosti uprchlíků a dobrovolníků stánek nepostavili, nabízeli jsme pomoc bez stánku. Ode pondělí už zase stánek stojí,“ uvedla také pro server Lidovky.cz hlavní organizátorka Monika Uhlová. „Pomáháme dál, není důvod přestávat,“ doplnila.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Na pietních místech se shromažďují stovky lidí. Jinak je město klidné.
Lidé přinášejí svíčky, květiny a vzkazy.

Další mimořádná opatření se týkají třeba i vyvěšování francouzských symbolů. Víkendová služba v reakci na páteční tragickou událost totiž ozdobila svůj stánek trikolorou a setkala se kvůli tomu s negativním ohlasem. K žádnému přímému ataku ale podle dostupných informací nedošlo. Šlo spíše o urážky.

Co dělat v případě napadení

Dobrovolníci z Iniciativy Hlavák tvrdí, že se frekvence nenávisti vůči jejich činnosti od pátku nijak výrazně nezměnila. Přesto se dohodli na tom, co dělat v případě, že by došlo k napadení směny.

„Pokud by došlo k napadení verbálně či fyzicky - voláme PČR 158 a oznamujeme,“ Na základě Zákona o obětech § 16 vždy žádejte o utajení osobních údajů! V jiném případě nejste ve spisu chráněni,“ uvádí dále jeden z organizátorů pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...