Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Dobrý den, radare, já ti tleskám,' zpívá Parkanová

Vlasta Parkanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Svérázné přivítání připravila pro amerického prezidenta George Bushe ministryně obrany Vlasta Parkanová. Společně s Janem Vyčítalem nazpívala písničku na oslavu amerického radaru. Audio: píseň Vlasty Parkanové a Jana Vyčítala

Píseň prezidentovi chce ministryně osobně předat.

"Chtěla jsem odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází. A také jsem chtěla věnovat panu prezidentovi Bushovi netradiční dárek," řekla ministryně.  Doufá, že CD s písní předá šéfovi světové supervelmoci při úterním jednání české a americké delegace na Pražském hradě.
Text písně
Dobrý den, prapore hvězd a pruhů

1. Celý svět listoval denním tiskem,
    celý svět zanechal hovorů,
    já jsem Vás uvítal ruky stiskem
    a zvedl pohled svůj nahoru.

2. Dobrý den, prapore hvězd a pruhů,
   tak už ses rozvinul nad náma,
   dobrý den, prapore našich druhů,
   co jsme je vítali s džípama.

3. Dobrý den, radare, prostě welcome,
   tak jsme se konečně dočkali,
   dobrý den, radare, já ti tleskám,
   kámoši usárnou mávali.

4. Vyřiď tam prosím do vesmíru,
    vyřiď tam mezi hvězdama,
    že chcem žít nadál s každým v míru,
    radši však šijeme U Sama.

5.=3. Dobrý den, radare, prostě welcome...

6.  Vyřiď tam prosím, že my víme,
    kdo nám kdy přines svobodu,
    kde Masaryk s prezidentem Wilsonem
    pomoh našemu národu.

7.=2. Dobrý den, prapore hvězd a pruhů...Text písně Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, jehož autorem je Vyčítal, vznikl na základě známé melodie Jaromíra Hniličky Dobrý den, majore Gagarine. K napsání nové písně prý dala popud sama ministryně Parkanová.

"Ministryni jsem ke zpěvu nemusel vůbec přemlouvat. Známe se z doby, když natáčela jako džezová zpěvačka. To ještě nevěděla, že bude na nějakém ministerstvu. Jelikož má na to (přístup veřejnosti k radaru) stejný názor, tak to se mnou nazpívala," řekl Vyčítal.

Vyčítal napsal text za deset minut
Na nápad s písní prý ministryně přišla při letošních oslavách konce války v Plzni, kde se s Vyčítalem potkala. "Ten nápad vznikl od ní. Já jsem to ale v sobě nosil už dlouho. Byla jen otázka času. Určitě bych to udělal sám i bez ní," upřesnil Vyčítal. Text prý napsal za deset minut. Vydat desku se ale rozhodli těsně před návštěvou amerického prezidenta. Píseň byla natočena v češtině. Má ale také anglický text. "Dotáčeli ji ve čtvrtek pozdě večer. Dnes se dělá obal," řekla Naďa Nosková z agentury Multisonic. 

Svým textem Vyčítal prý chtěl zejména vyjádřit svůj postoj k protiamerickým akcím v Česku. "Došla mi trpělivost a řekl jsem si, že je potřeba něco udělat. Vadilo mi, jak se neustále píše o protestech a demonstracích. U Američanů by mohl vzniknout mylný pocit, že tady nejsou lidé, kteří se pamatují, kdo je osvobodil a nikdy už potom neokupoval. Je jich docela dost, jen nejsou řvouni a nechodí ulicemi. Jsou to slušní lidé," uvedl.

"Dobrý den radare, prostě welcome"
Píseň Dobrý den, prapore hvězd a pruhů je prý vyjádřením Vyčítalova přání, "abychom konečně už měli ochránce, který nás nikdy nezradí". "Dobrý den, radare, prostě welcome, tak jsme se konečně dočkali. Dobrý den, radare, já ti tleskám," zpívá se v ní.

Paralela s písní Dobrý den, majore Gagarine se podle Parkanové přímo nabízela. Nebojí se toho, že by veřejnost vnímala upravený text jako agitku. "Dělali jsme to s poctivými úmysly, s dobrým srdcem, s přesvědčením. Do ničeho se nestylizujeme, nic nepředstíráme, nebereme to jako falešnou agitku," dodala ministryně.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!