Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobrý komunista - chudý komunista. Soudruh rozdal 19 milionů

Komunismus - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komunismus - ilustrační foto | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE/VÍDEŇ Podobný volební úspěch, jakého dosáhla KSČM v krajských volbách, mohou rakouští komunisté svým českým kolegům jenom závidět. A to proto, že prosazování komunistických myšlenek v Rakousku stojí místní komunisty nejen úsilí, ale i nemalé peníze.

Aby Rakouská komunistická strana (KPÖ) nalákala voliče, velkou část platu svých radních nebo uvolněných zastupitelů rozdává chudým. Čeští komunisté o něčem podobném zatím neuvažují a ani uvažovat nemusí. Heslo „dobrý komunista - chudý komunista“ tak na rozdíl od Rakouska v Česku neplatí.

ČTĚTE TAKÉ:

„Každý člen KPÖ, který se dostane do placené veřejné funkce, musí odevzdat část platu do pokladny místní stranické organizace. A ta pak na základě většinového hlasování rozhodne, na jaký sociální projekt či jaké rodině peníze věnuje,“ řekl LN mluvčí rakouských komunistů Mirko Messner.

Bral pouze dělnický plat

Rakouští komunisté se inspirovali u své nejpopulárnější postavy, bývalého štýrského radního Ernsta Kalteneggera, který si od roku 1992 ponechával pouze průměrný plat kvalifikovaného dělníka (zhruba 2000 EURO) a zbytek bez ohledu na aktuální výši svého příjmu rozdal chudým. Kaltenegger tak rozdělil během své politické kariéry mezi 7000 chudých Rakušanů celkovou částku 800 000 EUR (19 milionů korun). 

Předseda klubu Ernst Kaltenegger.

Každý rok v rámci „dne otevřeného konta“ zveřejňoval, komu a na co přispěl. „Něco podobného dělají všichni členové KPÖ v placené veřejné funkci, ovšem s tím rozdílem, že o tom, kam peníze půjdou, rozhoduje stranická organizace, nikoliv jednotlivec,“ tvrdí Messner.

I když se ale rozdávat peníze chudým rozhodli všichni rakouští komunisté, na podobně kolosální úspěch, jaký dosáhl Ernst Kaltenegger ve Štýrsku, zatím čekají. Rakouská komunistická strana získala pod Kalteneggerovým vedením  v roce 2003 v městských volbách v Grazu 21 % hlasů a stala se třetí nejsilnější stranou v městském zastupitelstvu.

Čeští komunisté zatím nic nedají

O dva roky později pak zasedli komunisté poprvé od druhé světové války i do zemského zastupitelstva ve spolkové zemi Štýrsko. Podobného výsledku zatím KPÖ v jiných spolkových zemích ani zdaleka nedosáhla, může se pochlubit jen radními v menších městech a obcích. Navíc populární Kaltenegger, tahák na voliče, ze zdravotních důvodů odstoupil.

V Česku komunisté o tom, že by každý jejich poslanec či radní musel vyžít pouze s platem kvalifikovaného dělníka, zatím neuvažují. „Mnozí naši členové, včetně poslanců a senátorů, samozřejmě v mnoha případech přispívají na různé dobročinné účely. Je to ale na základě jejich dobrovolného rozhodnutí,“ řekla LN místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá. Český komunista má podle ní jedinou povinnost, a to odevzdávat straně stranický příspěvek ve výši půl procenta jeho příjmu.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.