Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Docházka do školky bude zřejmě povinná

Česko

  14:14
PRAHA - Ministr školství Ondřej Liška (SZ) by chtěl, aby děti chodily povinně do mateřské školy. V Otázkách Václava Moravce uvedl, že příkladem by pro Česko mohlo být Irsko, kde děti povinně navštěvují školky od čtyř let. Změna by podle něj znamenala vyrovnání handicapů, které vznikají už na prvním stupni základních škol. Ideální by podle něj byla povinná docházka do školek ve věku pěti či čtyř let.

Ondřej Liška chce prosadit, aby děti do školky chodily povinně od čtyř či pěti let. foto: Lidové noviny

Změnu by prosazoval v případě, že by se stal ministrem po volbách v roce 2010. Poslancům chce Liška ještě před volbami navrhnout zrušení spodních limitů pro počty žáků ve školách a bezplatného ročníku mateřských škol. Bezplatný poslední ročník mateřských škol byl zaveden za vlády sociálních demokratů, kteří tím chtěli otevřít výuku sociálně slabším.

Zájem o umístnění dětí do mateřské školky v minulém roce poprvé začal převyšovat kapacitu zejména městských mateřinek. Příčinou je výrazné zmenšení jejich počtu. V loňském školním roce jich podle statistických údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání ubylo více než 10 procent. Dalším důvodem nedostatečné kapacity je větší zájem rodičů o umístnění dětí do školky v posledním roce před zahájením povinné školní docházky. Od ledna letošního roku je tento ročník pro předškoláky bezplatný.

V Česku bylo minulý školní rok přes 4700 mateřinek, 59 bylo soukromých a 16 církevních. Bylo v nich zapsáno 280.500 dětí.

Liška přislíbil půl miliardy na učebnice
Ministerstvo školství jedná s ministerstvem financí o půl miliardě korun na nákup učebnic a školních pomůcek. Částka by podle něj pokryla propad z loňského a letošního roku. Předseda školských odborů František Dobšík uvedl, že si iniciativy váží, nemyslí si ale, že bude pokrytí dluhu, za kterým stojí Liškovy předchůdkyně, stačit na vyrovnání deficitu, který prohloubí letošní nejméně šestiprocentní inflace. 

Školské odbory připravují na 9. června výstražnou stávku. Vedle nízkých platů učitelů a pracovníků ve školství je podle Dobšíka důvodem stávky celkové podhodnocení resortu školství. Liška soudí, že pro stávku není důvod. Už dříve ve vládě prosadil navýšení částky na platy učitelů pro letošní rok, pomocí rozvojového programu o půl miliardy. Celkově jim vláda slíbila přidat 4,5 miliardy v následujících 18 měsících, čtyři miliardy z toho však až v příštím roce. Odboráři přitom už pro letošek požadovali tři miliardy.
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat